Domů Mazlíčci Pořiďte si vodní želvu. V létě oživí i váš venkovní rybníček

Pořiďte si vodní želvu. V létě oživí i váš venkovní rybníček

1520
0
Sdílejte

Jsou krásné, mnohem menší a také o dost levnější než želvy suchozemské. Pokud vás fascinuje svět pod vodní hladinou, vodní želva vás zcela určitě ohromí. Nikdy ovšem ve zverimexu nepodlehněte u želvích terárií žadonění a „psím očím“ svého dítěte, dokud si nenastudujete podmínky chovu tohoto vodního živočicha.

Jak želva roste, stává se z ní predátor. Ve většině případů potřebuje nejen masitou potravu, ale také čím dál větší prostor, speciální UV osvětlení a super filtraci. I na to byste měli před jejím pořízením myslet.

Jak laicky rozeznat vodní želvu od suchozemské?

Vodní želvy poznáte spolehlivě podle plovacích blan mezi drápy na nohou. Zatímco suchozemské želvy jsou matné a ne tak zbarvené, kůže vodní želvy působí dojmem, jako by byla z vosku. Dalším speciálním znakem je výrazně zploštělý a na omak hladký krunýř. Některé druhy vodních želv mají výrazné pruhování.

Želva nádherná a želva malovaná – nejrozšířenější druh vodních želv

Želva nádherná dorůstá úctyhodné velikosti až 25 cm a může vážit i 2,5 kg. Pokud této vodní želvě neposkytnete dostatečný životní prostor, může se proměnit v predátora. Jestliže v teráriu chováte víc jedinců, klidně napadne svůj vlastní druh. Chovatelé proto doporučují věnovat se tomuto druhu raději jednotlivě. Želvu nádhernou bezpečně poznáte podle červeného pruhu za okem.

Sladkovodní želva malovaná mívá též označení želva ozdobná. Stejně jako její kolegyně dorůstá až do velikosti 25 cm, samci bývají až o třetinu menší. Tento druh se může pyšnit výraznou kresbou na kůži, připomínající mapy. V přírodě žije v hejnech a člověk si na ni musí dávat pozor. Dokáže totiž i pokousat. K nám se tyto sladkovodní želvy dováží především z Ameriky z faremních chovů. Pohlaví se u želv pozná až koncem třetího roku života, přičemž sameček má tlustší ocas a na předních nohou dlouhé drápy.

Čím se želvy živí? Nakrmíte je granulkami či sušenými rybičkami

V každé akvaristice dnes koupíte nejen želví granulky, ale také sušené rybičky nebo dokonce krevety. Ty jsou pro vodní želvy pochoutkou. Vhodné je i rybí maso. Želvu stačí krmit jednou za dva až za tři dny, záleží přitom na její velikosti. Jednoduché „pravidlo“ říká: když se želva začíná schovávat do krunýře, má příliš mnoho potravy a začíná se cítit tlustá.

Želvy vodní potřebují velký životní prostor

Při pořizování akvária myslete na to, že vaše želva poroste a bude potřebovat dostatek místa. Protože si tento vodní tvor neumí udržet teplo, je potřeba mu je dodat externě. Želva zkrátka potřebuje v akváriu koutek, kam se bude chodit vyhřívat. Postačí jí obyčejná 40 W žárovka. Neobejdete se ani bez výkonného filtru, ideálně biologického. Ideální teplota pro želvu činí 24 st. Celsia. Abyste ji mohli hlídat, opatřete si do akvária také teploměr s termostatem.

Želvárium – základ želví spokojenosti

Když se pro chov vodní želvy skutečně rozhodnete, kupte rovnou s ní i tzv. želvárium. Položíte tak základ k želví spokojenosti. Má totiž uvnitř schůdky a vyvýšenou plošinku, kam se želvy chodí rády vyhřívat nebo odpočívat, jakmile je omrzí pobyt ve vodě.

Pozor! Toto zařízení je naopak naprosto nevhodné pro želvy suchozemské. Ta by totiž mohla po kaskadérském výstupu na plošinu skončit na zádech. Adrenalinový výlet by pak pro ni měl až fatální následky.

Autorka: Hana Raiskubová

 

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte svůj komentář
Vložte své jméno zde