Málo známá kočičí plemena: Něvská maškaráda, blondýnka mezi kočkami

Něvská maškaráda byla dlouhou dobu považována jen za barevnou varietu kočky sibiřské. Teprve v roce 2010 byla uznána mezinárodními chovatelskými organizacemi jako samostatné, byť sesterské plemeno této kočky. Koťata něvy se vždy rodí jako bílá. Mohou taková zůstat nebo nabýt různých barevných znaků, kterými se podobá kočce siamské. Charakteristickým rysem tohoto plemene jsou pak blankytně modré […]

Něvská maškaráda byla dlouhou dobu považována jen za barevnou varietu kočky sibiřské. Teprve v roce 2010 byla uznána mezinárodními chovatelskými organizacemi jako samostatné, byť sesterské plemeno této kočky.

Koťata něvy se vždy rodí jako bílá. Mohou taková zůstat nebo nabýt různých barevných znaků, kterými se podobá kočce siamské. Charakteristickým rysem tohoto plemene jsou pak blankytně modré oči. Čím jsou tmavší, tím je kočka ceněnější.

Historie tohoto plemene je velkou neznámou

Jak toto plemeno vzniklo, se přesně neví. Má se za to, že je stejně jako sibiřská kočka plemenem přírodním, tedy bez šlechtitelských zásahů člověka. Něvská maškaráda byla známa už před staletími, ale tehdy se jí říkalo kočka bucharská.
Podle profesora A. V. Kolesnikova z Ruské akademie věd, dlouhodobě se něvami zabývajícím, mohlo před mnoha lety dojít k vnesení recesivního cs genu nakřížením kočky sibiřské se siamskou. Jde však o jen domněnku, jisté je jen to, že tento gen má toto plemeno od svého prvopočátku.

Proč se jí říká maškaráda, jsme nezjistili

Proč je tato kočka „něvská“, je zřejmé: Nejvíce se jich chovalo v oblasti Petrohradu, kde byla mazlíčkem bohatých. Ale proč je zároveň „maškaráda“, to je další velká záhada. Určitým vodítkem by mohl být slavný ředitel loutkového divadla Sergej Obrazcov, který byl zároveň vášnivým chovatelem siamských koček. Loutky, někdy také maškary, Rusové milují a možná tady je počátek označení tohoto plemene.
Jde však opět jenom o domněnku. Pokud někdo ze čtenářů či chovatelů ví víc, nechť s tím ostatní seznámí v diskuzi pod článkem.

Velký miláček malých dětí

O něvské maškarádě se říká, že má stejně jako její sestra kočka sibiřská psí povahu. Jak říkají její chovatelé, je tomu opravdu tak. Něva za vámi bude stále chodit jako pejsek, bude se dožadovat vaší přítomnosti a chtít si s vámi ustavičně povídat. Proto by si ji stejně jako psa neměli pořizovat lidé, příliš zaneprázdnění prací.
Stejně jako mainská mývalí patří tato kočka k vůbec největším plemenům. Její velikost ji však nebrání v tom, aby bezmezně milovala malé děti. Pro svou přítulnou a klidnou povahu je proto také často něvská maškaráda používána při felinoterapii.

1 názor na “Málo známá kočičí plemena: Něvská maškaráda, blondýnka mezi kočkami”

  1. Pingback: Neznámá plemena koček: Podle legendy byla turecká Van pasažérkou na arše Noemově - Mazličkoviny

Diskuse uzavřena.