Potkan, vysoce inteligentní mazlíček: Naučíte ho stejným kouskům, jako psa

Přemýšlíte o tom, že si pořídíte domácího mazlíčka, ale kočka a pes u vás nepřicházejí v úvahu. Tak co třeba potkan? Přestože o tomto hlodavci koluje spousta předsudků, pravda je taková, že je to čistotný, mazlivý a chytrý společník. A navíc stojí ve zverimexu pár korun. Jak je to ale s jeho inteligencí? Je překvapivě […]

Přemýšlíte o tom, že si pořídíte domácího mazlíčka, ale kočka a pes u vás nepřicházejí v úvahu. Tak co třeba potkan? Přestože o tomto hlodavci koluje spousta předsudků, pravda je taková, že je to čistotný, mazlivý a chytrý společník. A navíc stojí ve zverimexu pár korun.

Jak je to ale s jeho inteligencí? Je překvapivě vysoká. Nejprve je však potřeba potkana řádně socializovat, tedy navyknout na kontakt s člověkem. Jakmile si na vás zvykne, stane se velmi přítulným. Pak jej lze naučit takovým kouskům jako je například příchod na zavolání, zdolávání překážek či rozvazování tkaniček-stačí se jen podívat na internet.

Nejdříve si jenom hrajte

Na úplném začátku se doporučuje si s potkanem spíše jenom hrát. Je taktéž dobré ho pojmenovat a neustále na něj volat, aby si na své pojmenování zvykl. Pamlsky a pohlazení během cvičení jsou samozřejmě vítány. Avšak pozor, toto platí jen u jednoduchých úkolů, u těch náročnějších by odměna během výcviku působila rušivým a rozptylujícím dojmem. Určitě ale nezvyšujme hlas, zvířátko se pak spíše zatvrdí a už s ním nepohneme. Přetěžování či tělesné tresty nejsou na pořadu dne. Potkani si taktéž rádi hrají ve skupinkách. To se pak mohou třeba naučit chodit i po zadních.

Vezměte potkana ven

Pokud je hezky a cítíte se na to, vezměte chlupáče ven. Bude mít tak jedinečnou možnost navyknout si na okolní zvuky. Zkuste jej položit na druhou stranu lavičky a povzbuzovat ho, aby k vám šel. Jestliže raději zůstanete doma, dejte ho třeba na knihovnu nebo opěradlo židle a naznačte mu, že má slézt dolů. Záleží samozřejmě jen na vaší fantazii, jaké místo pro trénink vyberete, hlavně musí být bezpečné. Potkan ocení i prostý trs trávy, který může prozkoumat.

Po každém úspěšném cvičení je nezapomeňte pochválit. A to i tehdy, pokud se váš společník odhodlá k činu až za půlhodiny. Musí se brát v potaz, že si je nejistý nebo má dokonce strach. Zkuste také dát potkana na stůl, je to pro ně zážitek. Nic však nelámejte přes koleno a nespěchejte, vše má svůj čas.