Šnek africký

Toužíte po nějakém domácím mazlíčkovi, ale jste alergický na psí a kočičí srst? Nejraději byste cokoliv bez chlupů, co neničí nábytek, nedělá loužičky a nemusíte s tím chodit ven? Zkusit můžete rybičky, želvu, pavouky, hady, ale také afrického šneka. Obrovský šnek s barevnou ulitou pochází z lesů rovníkové Afriky. Africký šnek neboli přírodopisný název oblovka, […]

šnek

Toužíte po nějakém domácím mazlíčkovi, ale jste alergický na psí a kočičí srst? Nejraději byste cokoliv bez chlupů, co neničí nábytek, nedělá loužičky a nemusíte s tím chodit ven? Zkusit můžete rybičky, želvu, pavouky, hady, ale také afrického šneka.

Obrovský šnek s barevnou ulitou pochází z lesů rovníkové Afriky. Africký šnek neboli přírodopisný název oblovka, a také achatina.

Výhodou je, že bezpochybně patří mezi levnější zvířata a není náročný na chov. Jeho délky je 20 – 30 cm. Barva ulit může být okrově, hnědo, krémová žíhaná. Šneci jsou hermafrodité, stačí tedy spojit jakékoliv dva jedince a můžete se těšit z velkého počtu nových jedinců. Často se stává, že chovatelé darují šneky zadarmo, prostě už neví kam s nimi.

Jak o ně správně pečovat?

Nejhlavnější při chovu je skleněné nebo plastové terárium s víkem. Pro 1 až 2 šneky postačí velikost 60 x 45 x 40 cm. Vespod terária by měl být substrát nebo zemina ve výšce, alespoň 5 cm. Vhodné je kokosové stelivo, které v sobě udržuje vlhkost, aniž by plesnivělo.

Jakou zvolit vlhkost a teplotu?

Vzhledem k tomu že oblovky pochází z rovníkové Afriky, mají rádi teplo a vlhkost. Není, ale vhodně umístit je na přímé sluneční světlo. Postačíte si s topnou fólií, kterou umístíte na jednu stranu terária. Oblovka žravá potřebuje něco málo přes 22°C. Ale oblovka obrovská dokonce přes 27 °C.

S vlhkostí to nebude oříšek, pokud umístíte do terária vlhkoměr. Hodnota vlhkosti by měla být mezi 75 – 90 %. To docílíte tím, že budete každý druhý den rosit akvárium vodou, pozor ale na vysokou vlhkost, ta šnekům nesvědčí.

Dalším krokem je umístit do terária velmi mělkou misku s vodou na pití. Voda v teráriu pomůže s vlhkostí vzduchu.

S údržbou terária si vystačíte průměrně 1x za měsíc. Kdy vyměníte substrát a vlhkým hadříkem otřete sklo. Podle potřeby můžete pochopitelně dříve. Je ale důležité si poté umýt ruce mýdlem a nejlépe i vydesinfikovat.

Jak takového šneka nakrmit?

Jako každý jiný šnek, si rádi pochutnají na listové zelenině a salátu. Dají si i papriku, okurku, cuketu i strouhanou mrkev. V sezóně jim můžete zpestřit stravu jetelem či pampeliškou. Nabídnout můžeme i omyté ovoce, které je běžně dostupné a jako bonus můžete přidat ananas.

Zřídka můžete šnekům darovat trochu odřezků z masa, moučných červů, ale zeleninový podíl, by měl být větší.

Pro zdravý růst ulity je velmi potřebný vápník. Ten doplníte například sépiovou kostí, kterou pořídíte v chovatelských potřebách. V krajním případě lze použít i nadrcené vaječné skořápky.

Důležité: Nikdy netahejte šneky za ulitu!

Africký šnek je vcelku společenské tvoření, i když to nevypadá, rád se pomazlí. Je ale důležité dodržovat jistá pravidla. Pokud budete zvedat šneka za ulitu, mohly byste ji poškodit. Největší pozor dejte na přední část, ta je nejnovější a tudíž křehká. Šneka nejlépe naberete tak, že si předem navlhčíte ruce a opatrně je pod něj vsunete.