Neobvyklí mazlíčci: Ježek bělobřichý aneb živý kaktus

 Předem je třeba upozornit na to, že nejde o klasického ježka, kterého potkáte třeba při nočním návratu domů. Tento pochází z USA, kde před 30 lety postupně zkřížili několik druhů a vznikl tak domácí mazlíček v podobě ježka bělobřichého. Od toho klasického se liší už tím, že nemá žádné blechy! Je také menší, s velmi […]

Přidat na Seznam.cz Předem je třeba upozornit na to, že nejde o klasického ježka, kterého potkáte třeba při nočním návratu domů. Tento pochází z USA, kde před 30 lety postupně zkřížili několik druhů a vznikl tak domácí mazlíček v podobě ježka bělobřichého. Od toho klasického se liší už tím, že nemá žádné blechy! Je také menší, s velmi příjemným vzhledem a povahou.

Jeho chov je v Česku novinkou. Ale každý, kdo tenhle živý kaktus už doma má, na něj nedá dopustit. Pravda, jen těžko se s ním pomazlíte tak, jako s chlupatým mazlíčkem, ale tenhle ježounek má spoustu jiných vlastností, kvůli kterým stojí zato si ho pořídit. Můžeme zaručit, že se s ním nudit určitě nebudete!

  Co je třeba vědět, než si ježka pořídíte

Jednou z chovatelek ježků bělobřichých je Fabiena Baráková z Brna. Ta nám také poradí, co tito mazlíčci potřebují, aby se u nás cítili opravdu jako doma: Každý, kdo uvažuje o pořízení ježka, by si měl uvědomit, že ježek není ani čistotný jako kočka, ani poslušný jako pes… Dá se spíše přirovnat ke zmenšenině mini prasátka. Počítejte s tím, že ježčí výběh budete muset opravdu čistit každý den, stejně jako doplňovat čerstvou vodu a potravu. Protože není vhodné, aby ježek byl krmen pouze kočičími granulemi, ale i přirozenou stravou, tedy nějakými červíky, měl by si budoucí chovatel uvědomit i to, že mít červy uskladněné někde ve spíži nemusí být zákonitě příjemné ostatním členům rodiny. O ježka se zkrátka musíte starat…

V čem má bydlet, aby se cítil dobře

Ze své vlastní zkušenosti doporučuji plastové boxy o rozměrech zhruba 79x53cm (k dostání jsou v IKEA). Pozor však na výšku boxu, je lepší vyšší rozměr, protože ježci z nich rádi utíkají a vydávají se potom na průzkum bytu. Můžete je potom nalézt druhý den ráno spící zachumlané v prádle v pootevřené skříni nebo je dokonce omylem hodit do pračky, pokud vám před ní zůstala nějaká nachystaná hromádka na praní. Co se podestýlky týče, vyzkoušela jsem jich spousty. Od dřevěných peletek, které jsou nevhodné kvůli otlakům, přes kukuřičnou podestýlku, přes různé druhy pilin a hoblin až po konopnou podestýlku, která velmi dobře pohlcuje pachy, neplesniví a celkově se dobře udržuje. Taktéž doporučuji do ubikace umístit nízkou plastovou vaničku či misku s kočkolitem, která mnohým ježkům dobře poslouží jako WC.

Čím svého ježounka krmit?

Potrava, jak jsem již předeslala, by neměla být jednotvárná. Jako základ potravy, kterou by měl mít ježek v misce určitě doporučuji speciální granule přímo pro ježky od firmy Dajana – COUNTRY MIX, které mají optimální složení, měkkost i velikost. Dále můžeme ježečkům dávat vařené vajíčko, vařené kuřecí (maso, srdíčka…),obojí samozřejmě nesolené, kočičí kapsičky či myší holátka. Dále by určitě neměl chybět živý hmyz, který lze sehnat téměř v jakémkoli obchodě s chovatelskými potřebami. Podávat můžeme moučné červíky, zophobasy, cvrčky, sarančata nebo třeba šváby.

Kde si tohoto mazlíčka pořídit?

Ježka si vyberte z nějaké chovné stanice, protože zvíře od registrovaného chovatele vám zaručí eliminaci vrozených vad díky kontrole rodokmenu, ježeček bude po veterinární kontrole, dostanete doklad o původu s vlastním rodokmenem, a hlavně budete vědět, jak je opravdu starý. Některé „ZVERIMEXY“ také prodávají ježky, ale tam není zaručeno nic z toho, co jsem právě uvedla, zejména stáří.

Autor a foto: Fabiena Baráková, studentka Masarykovy univerzity, žijící v Měníně. Velká milovnice zvířat, spoluzakladatelka chovné stanice afrických pygmy ježků. Nejčastější otázky vám Fabiena odpoví na webu https://cactus-crew.webnode.cz/casto-kladene-dotazy/