Poradna: Když kočka zvrací – kdy jde o přirozený jev a kdy o nemoc

O kočkách se říká, že se postarají samy o sebe. Většinou to tak je, ale může se stát, že vás zaskočí, když váš mazlíček začne zvracet. Někdy je to zcela přirozený proces, jindy ale může jít o nemoc. Jak se v tom vyznat? Pokud máte kočku domácí, která má možnost se pohybovat venku a chytat myši […]

O kočkách se říká, že se postarají samy o sebe. Většinou to tak je, ale může se stát, že vás zaskočí, když váš mazlíček začne zvracet. Někdy je to zcela přirozený proces, jindy ale může jít o nemoc. Jak se v tom vyznat?

Pokud máte kočku domácí, která má možnost se pohybovat venku a chytat myši na zahradě i v domě. Pak počítejte s tím, že zvracet bude. Vyvrhuje tak zbytky nestrávené potravy. Nevypadá to vábně, ale je to běžné a kočky netrpí.
Jestli zvrací zbytky trávy, je to také běžné. Kočka (ale i pes) žere zelené proto, aby si pročistila střeva. Tady je dobré doma zajistit, aby byly případné jedovaté rostliny mimo její dosah. Nejlepší je pořídit kočce šáchor, kočičí šantu nebo ve specializovaných prodejnách trávu, určenou právě jí.
Dlouhosrsté kočky pak často zvracejí chlupy, které spolykaly při osobní hygieně. Jde o jakési zámotky, ale ani tady není třeba se znepokojovat.

Kdy je kočka opravdu nemocná?

Kdy je kočka nemocná a proč kočka zvrací? Pokud nejde o výše uvedené příčiny, může být vaše kočka opravdu nemocná. Příznaky bývají zřejmé. Většinou zvracení v takovém případě doprovázejí silné slinění a výrazné břišní stahy.
Příčin může být celá řada. Kočka mohla sežrat něco jedovatého nebo nepoživatelného, dostala infekci, může jít také o onemocnění močových cest nebo cukrovku. V každém případě je takové zvracení nebezpečné, protože se při něm kočka rychle dehydratuje a mohla by uhynout. Je tedy nutné takovýto stav nepodceňovat a co nejrychleji vyhledat pomoc veterináře.
-jav-