Pejsci pomáhají pejskům: Vzniká unikátní celostátní registr psích dárců krve

Věděli jste, že i psi někdy potřebují krevní transfuzi? Sehnat dárce ale může být velmi obtížné. Veterináři často na nikoho kontakt nemají a kliniky psí krev nemusí mít k dispozici. Právě proto vznikla Červená tlapka. Unikátní registr psích dárců krve chce propojovat majitele větších psů ochotné pomoci s těmi, kdo jejich pomocnou ruku potřebují.  „K nápadu založit registr […]

Věděli jste, že i psi někdy potřebují krevní transfuzi? Sehnat dárce ale může být velmi obtížné. Veterináři často na nikoho kontakt nemají a kliniky psí krev nemusí mít k dispozici. Právě proto vznikla Červená tlapka. Unikátní registr psích dárců krve chce propojovat majitele větších psů ochotné pomoci s těmi, kdo jejich pomocnou ruku potřebují. 

„K nápadu založit registr psích dárců krve nás přivedla zkušenost s vlastním psem,“ uvádí zakladatelka projektu Alice Bílá. „Naší fence Jasmíně diagnostikovali cysty na slezině a musela akutně na operaci. Najednou jsme byli postaveni před problém sehnat pro ni doslova v řádu hodin vhodného dárce krve. Na pražské veterinární klinice, kam jsme volali, bohužel zrovna nic na skladě neměli a ani náš zkušený a vstřícný veterinář moc nevěděl, jak nám pomoci,“ vysvětluje Bílá.

Dárcem může být každý větší pes

Dárcem se může stát každý dobře ovladatelný pes ve věku od 2 do 8 let, který váží alespoň 20 kg, netrpí chronickými chorobami a neužívá trvale žádné léky. Po registraci se údaje o psovi a lokalita, ve které se nachází, zobrazí na webových stránkách databáze cervenatlapka.cz. Každý zapsaný čtyřnohý hrdina navíc obdrží od autorů Červené tlapky známku s logem iniciativy a nápisem „Pomáhám“.
Lidé, kteří pomoc psího dárce potřebují, mohou potenciální zachránce ve svém okolí snadno vyhledat na interaktivní mapě nebo vyfiltrováním výsledků podle PSČ. Následně mohou jejich majitele oslovit přes jednoduchý kontaktní formulář. Další komunikace se už odehrává soukromě a záleží na obou stranách, jak se dohodnou.

Jak je to s krevními skupinami u psů

Při první transfuzi prakticky platí, že příjemce může dostat krev od kteréhokoliv jiného psa. I psi sice mají různé krevní skupiny (nejčastěji se uvádí šest hlavních skupin a několik podskupin), na rozdíl od lidí u nich ale nedochází k životu nebezpečné reakci. Při opakované transfuzi je již imunitní systém zvířete vybaven protilátkami, a je proto zapotřebí vyhledat dárce se slučitelnou krevní skupinou. Kompatibilita dárce a příjemce se ověřuje odběrem malého vzorku krve přímo před případnou transfuzí.
Samotný odběr pak probíhá podobně jako u lidí: pes je nejprve vyšetřen, následně mu doktor odebere cca 250 – 450 ml krve (dle váhy psa). Zákrok trvá kolem čtvrt hodiny a pes po něm zvládne odejít domů po svých.
Červená tlapka vznikla na začátku května tohoto roku. I přes krátkou dobu své existence si už získala oblibu (nejen) celé řady pejskařů. V současnosti je v registru zapsaných přes 500 potenciálních dárců.