Hadi pro začínající teraristy: Kanibalka korálovka překvapí barevnými mutacemi

Dnes si představíme dalšího hada, se kterým můžete pustit do chovu, i když jste teprve začínající teraristé. Jde o krásku korálovku, kterých je díky její přizpůsobivosti okolí na desítky barevných mutací. V minulých dílech jsme si představili hroznýše královského a krajtu královskou. Oba tito hadi se vyznačují zejména svojí mohutností. Krajta je mohutnější v síle těla a […]

Dnes si představíme dalšího hada, se kterým můžete pustit do chovu, i když jste teprve začínající teraristé. Jde o krásku korálovku, kterých je díky její přizpůsobivosti okolí na desítky barevných mutací.

V minulých dílech jsme si představili hroznýše královského a krajtu královskou. Oba tito hadi se vyznačují zejména svojí mohutností. Krajta je mohutnější v síle těla a hroznýš je mohutnější v délce těla. Dnes si představíme hada poměrně menšího – korálovku.
Stejně jak je tomu u hroznýšů a krajt, tak i u korálovek rozlišujeme několik druhů. Nejznámější jsou například korálovka mexická, korálovka sedlatá, korálovka pruhovaná a mnohé dalších. Druhů korálovek je samozřejmě více a každý z nich má různé druhy zbarvení.

https://youtu.be/HPDvFPA5-3U

Nespleťte si korálovku s korálovcem

Jejich přirozená domovina je jih USA a také střední a jižní Amerika. V dospělosti mohou dosahovat v závislosti na druhu cca 180 cm. V chovu v teráriích se velikost pohybuje také v závislosti na chovaném druhu od cca 90 cm do 150 cm. Korálovky jsou mistry v „mimetismu“ tedy ve schopnosti se vizuálně podobat někomu jinému.
Korálovky jsou proto velmi podobné i korálovci. Ten je ovšem jedovatý a korálovka je škrtič. Jedním ze základních rozdílů je fakt, že korálovka má černý pruh vedle světlého (žlutého, oranžového, bílého), Naproti tomu jedovatý korálovec má vedle pruhu světlého (žlutého, oranžového, bílého) pruh červený. Nicméně je nutné říci, že vzhledem ke spoustě barevných mutací ani toto pravidlo není vždy stoprocentní.

Jaké potřebuje terárium

Pro chov korálovky doporučuji velikost terária o velikosti délka 80 cm x hloubka 40 cm x výška 40 cm. Terárium je vhodné spíše suché. Proto i jako substrát volíme například písek s trochou rašeliny, kde bude mít v koutě vlhčí místo. Nicméně tito hadi spíše preferují sušší prostředí. Teplotu udržujeme v teráriu od 25 – 28 st. Celsia. Tak jako u většiny hadů krmíme drobnými hlodavci.

Pozor, korálovky jsou kanibalky!

Sierra Exif JPEG

Některé začínající chovatel může u tohoto hada odrazovat fakt, že občas trpí nežravostí. Může se totiž stát, že bez zjevných příčin přestane delší dobu přijímat potravu. To může zejména začínajícího chovatele znepokojit. Další zajímavostí je fakt, že u těchto hadů se vyskytuje kanibalizmus. Je naprosto jedno, zda je korálovka nakrmená nebo není. Pokud máte dvě korálovky v jednom teráriu, může se stát, že jednoho dne tam už zůstane jen jedna. A důvodem nebude útěk, ale fakt, že jedna sežrala druhou. V přírodě si tento had troufne i na mírně většího hada než je korálovka samotná.

Jsou to útěkářky…

Při manipulaci s tímto krásným hadem si můžeme všimnout, že na rozdíl od krajt nebo hroznýšů, je korálovka více akčnější a živější had.
Protože se jedná o drobnějšího hada, je nutné si dávat pozor a to zejména pokud máme ještě mládě, aby bylo důkladně zabezpečené terárium. Je nutné i zajisti mezeru mezi zasouvacími skly terária, protože mládě Korálovky se dokáže protáhnout i touto zdánlivě malinkou mezerou.

Autor: Miroslav Slavíček

O autorovi:

Miroslav Slavíček patří mezi známé chovatele hadů v České republice. Chovem hadů škrtičů se zabývá více jak 20 let. Svoji oblibu si získal zejména mezi začínajícími chovateli. Je proslulý nejen špičkovou kvalitou svých hadů, ale i svojí ochotou vždy poradit a poskytnout profesionální rady, které za léta chovu hadů nasbíral. Své rady poskytuje i přes své webové stránky www.chovamehady.cz, které v roce 2009 založil. Zdarma na pozvání učitelů jezdí po celé republice dělat přednášky dětem o chovu hadů.

4 názory na “Hadi pro začínající teraristy: Kanibalka korálovka překvapí barevnými mutacemi”

 1. Aneta Houžvičková

  Dobrý den,
  Mám korálovku kalifornskou starou 10 měsíců (53cm).
  Včera,když jsem jí vyndavala z teraria,mi upadla(cca z metru).Poté se chovala jako obvykle – klidně lezla po rukách.
  Nemohlo se jí něco stát ?
  Předem děkuji.

 2. Dobrý den, pokud Vám spadla z jednoho metru a chová se normálně, tak se určitě nic nestalo. Hadi i v přírodě občas spadnou např. z větve stromu a nic se nestane – jejich těla jsou k tomu uzpůsobena. Nemusíte mít obavy.

Diskuse uzavřena.