Teraristika: Otázky a odpovědi (2)

Minule jsme Vám slibili, že zodpovíme i tu nejdůležitější otázku jako je: Prdí hadi? Na tuto otázku a mnoho dalších jsme se zaměřili v tomto pokračování otázek a odpovědí. Jaké nemoci mohu u hadů očekávat? Pokud budete dodržovat základní podmínky v chovu hadů, nemoci by se neměli objevit. Je nutné mít především kvalitně udělané terárium, […]

Minule jsme Vám slibili, že zodpovíme i tu nejdůležitější otázku jako je: Prdí hadi? Na tuto otázku a mnoho dalších jsme se zaměřili v tomto pokračování otázek a odpovědí.

Jaké nemoci mohu u hadů očekávat?

Pokud budete dodržovat základní podmínky v chovu hadů, nemoci by se neměli objevit. Je nutné mít především kvalitně udělané terárium, s kvalitním odvětráním (ani ne moc velkým, ale ani ne moc malým) a také vytápění. Pokud se už nějaká nemoc projeví musí se okamžitě řešit. Nejčastější problém bývá s parazity, kteří se na hada dostanou nejčastěji tím, pokud do terária doneseme něco z přírody a důkladně to nevyvaříme. Podle druhu parazitů se toto dá léčit různými roztoky, ale doporučuji navštívit veterináře k určení parazita a tím určit přesnější léčbu. Dále se můžeme setkat s poraněním hada. To bývá nejčastěji od myší. Potom je nutné sledovat zda rána nemokvá a zda je suchá. Může se stát i to že se hadovi bude špatně dýchat. Potom se pokusíme zvýšit vlhkost. Při jakémkoliv divném chování je vhodné hada více sledovat a pokud by problémy trvaly tak se ihned informovat u zkušeného chovatele nebo případně u veterináře.

Je nutné hady nějak očkovat a nebo odčervovat?

Pokud je had zdravý tak nic podobného není třeba.

Když chci hady množit je nutné nějaké povolení, co musím mít nachystané?

Pokud se budeme bavit o běžně u nás chovaných a nejedovatých hadech o kterých jsme si psali tak žádné povolení potřeba není. Je nutné si předem nachystat pro vejcorodé hady inkubační nádobu, kde udržujete přesnou teplotu. Jinak je nutné mít nachystané malé chovné nádoby, aby jste mohli hady dát menších ubikací, kde je budete postupně krmit. I v těchto nádobách musí bít zajištěno teplo, odvětrání a voda.

Kolika let se hadi dožívají?

Hadi patří mezi dlouhověká zvířata. Věk hadů z volné přírody se určuje velmi těžko. V zajetí se hadi dožívají podle chovaných jedinců. Například užovky červené se běžně dožívají 12 i více let, hroznýši i 20 let.

S jakými hady se lze setkat u nás ve volné přírodě?

Jediným jedovatým zástupcem u nás je zmije. Jinak se lze běžně setkat s užovkou stromovou, obojkovou, podplamatou a hladkou.

Prdí taky hadi?

Tuto otázku občas dostávám od dětí na přednáškách pro základní školy. Odpověď je jasná: Ano prdí 🙂 každý živočich potřebuje vypustit nashromažděné plyny.

O autorovi: Miroslav Slavíček

Je známým chovatelem hadů, který se věnuje především jihoamerickým užovkám červeným a Hroznýšům. Hadům se věnuje již mnoho let a za tu dobu se stal zejména mezi začínajícími chovateli velmi oblíbený a to zejména pro jeho ochotu kdykoliv a komukoliv poradit při případných problémech v chovu. Před několika lety se rozhodl založit webové stránky: www.chovamehady.cz, kde návštěvníci najdou velmi zajímavé informace a mohou se ptát i v diskuzích na to co je zajímá. Zdarma jezdí na pozvání učitelů dělat dětem přednášky do základních škol o chovu hadů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *