Kočky Tuxedo: Nejde o plemeno, jen se oblékly na Ples v opeře

Pokud vám někdo řekne, že si pořídil kočku plemene „Tuxedo“, pak je dobré ho vyvést z omylu. Žádné takové plemeno neexistuje. Jde jen o příznačnou barevnou kombinaci srsti, kdy si kočka podle dress code vezme na sebe „formální oděv“, tedy smoking… Černobíle zbarvených koček pobíhají po světě miliony. Ale jen některé se mohou pyšnit označením Tuxedo. […]

Pokud vám někdo řekne, že si pořídil kočku plemene „Tuxedo“, pak je dobré ho vyvést z omylu. Žádné takové plemeno neexistuje. Jde jen o příznačnou barevnou kombinaci srsti, kdy si kočka podle dress code vezme na sebe „formální oděv“, tedy smoking…

Černobíle zbarvených koček pobíhají po světě miliony. Ale jen některé se mohou pyšnit označením Tuxedo. Jde o takovou kombinaci, kdy je většina srsti černá, jen náprsenka bílá. Akceptovány jsou ještě „bílé kníry“ a bílý čenich, stejně jako „psí dečky“ nebo také ponožky, kdy má šelmička i bílé tlapky.

Na plemeni nezáleží

Takovéto kočky pak stejně jako tučňáci připomínají pány, kteří si oblékli smoking. Na rozdíl od lidí tu ale nejsou nějaké genderové rozdíly, smoking nosí jak kocouři, tak dámy kočky.
Tuto barevnou kombinaci mohou mít jak obyčejné kočky domácí, tak i ušlechtilá plemena. V posledních letech se mezi majitele Tuxedo snaží ovšem vetřít i ti, kteří vlastní kočky jiného, než černobílého zbarvení. Ale uznejte sami: Vzali byste si na sebe třeba oranžový smoking?

Nejslavnější byl kocour Felix

Kočky Tuxedo proslavil v nedávných letech kocour Ponožka, který vládl v Bílém domě spolu s prezidentem Billem Clintonem.
Vůbec nejslavnějším se stal ale kocour Felix. Ve 20. letech minulého století ještě v éře němého filmu mu vdechl život Pat Sullivan. Tato animovaná postavička vystupovala ve filmech a karikaturách, stala se i oblíbeným předmětem sběratelů. Dodnes jsou ceněny hrníčky a talířky s Felixovým portrétem, stejně jako hodiny, kde čas ukazuje dlouhý ocas.