Mazlíček pro děti i seniory: Kanárek, malý zpěvák se silným hlasem

Kanár je dnes ceněn pro zpěv, avšak kdysi zachraňoval životy lidem v dolech. Je ideálním společníkem dětí a pro svou nenáročnost chovu i seniorů. Kam až sahá jeho historie? Jaké podmínky a jídelníček potřebuje malý opeřenec? Protože je kanárek nenáročný, je vhodný i pro začínajícího chovatele a děti, které se tak mohou starat o své vlastní […]

Kanár je dnes ceněn pro zpěv, avšak kdysi zachraňoval životy lidem v dolech. Je ideálním společníkem dětí a pro svou nenáročnost chovu i seniorů. Kam až sahá jeho historie? Jaké podmínky a jídelníček potřebuje malý opeřenec?

Protože je kanárek nenáročný, je vhodný i pro začínajícího chovatele a děti, které se tak mohou starat o své vlastní zvířátko. Pokud malému opeřenci připravíte vhodné podmínky, bude spokojenost na obou stranách.

Pohled do historie aneb odkud k nám „přiletěl“?

Jak už možná jeho jméno napoví, je třeba vydat se směr Kanárské ostrovy, které byly na konci 15. století ovládnuty Španěly a ti začali s odchycenými samečky obchodovat. Neboť popularita a poptávka rychle rostla, brzy došlo k tomu, že kanáři byli odchováváni v zajetí. Protože byl kanár vzácný, odpovídala tomu i cena. A tak si tohoto drobného ptáčka mohla dovolit jen vyšší vrstva, tedy šlechtici a panovníci. V 16. století sama anglická královna obdržela darem klec s kanáry. Kanár se tak stal prvním domestikovaným drobným ptákem v Evropě.
Nicméně tento malý pták se stal také významným pomocníkem horníků v dolech. Tady pomáhal tím, že dokázal odhalit včas nebezpečí. K této činnosti sloužil až do roku 1986.
Avšak ještě v průběhu války v Perském zálivu, kdy byla hrozba nebezpečí neznámých bojových plynů, používaly protichemické jednotky živé ptactvo. Na rozdíl od moderních přístrojů, které je nutné kalibrovat, reagují ptáci spolehlivě i na doposud nepoznané smrtící látky.
Dnes už kanáři v dolech „nepracují“ a nepomáhají protichemickým jednotkám, ale jsou již pouze vítaným společníkem člověka. Dělají radost svým zpěvem a jsou náležitě obdivováni pro barevnou krásu.

Výběr správné klece a co neopomenout

Pro kanára je nutné zvolit klec o minimálním rozměru 50 x 30 x 40 cm. Na dno zvolte čistý bílý papír, ne noviny a nezapomeňte pravidelně vyměňovat, aby klec byla udržována v čistotě. Stejně tak nikdy nedávejte klec k oknu či poblíž radiátoru. Nejlepší je roh místnosti, aby měl kanár klid a zároveň i přehled v rámci celého interiéru. Do klece dejte bidélka, ideální jsou tenké větvičky a nezbytné jsou dvě misky, kdy jedna je na vodu a druhá na zrní. Rovněž na vodu můžete pořídit napáječku, která je efektivnější. Zásadní je vyměňovat denně zrní a vodu.
Kanár potřebuje také koupelničku. Tento drobný opeřenec vyniká svou čistotností a pravidelným koupáním. Zároveň sledovat kanárka při této proceduře, je tak mnohem lepší než koukat na televizi. Je dobré pořídit také závěsnou hračku.

Jídelníček neboli vhodné menu pro kanárka

Strava je základ pro zdravý a dlouhý život. Jídelníček by měl být pestrý a bohatý na přísun veškerých potřebných látek. Kanárkovi dejte také sépiovou kost a zpestřete menu zeleným krmením prostřednictvím ptačince, žabince, pampelišky. Dobré je také ovoce a zelenina, jako je například jablko, hruška, banán, mrkev.

1 názor na “Mazlíček pro děti i seniory: Kanárek, malý zpěvák se silným hlasem”

  1. Pingback: Zpěvní ptáci do bytu: Chůvičku japonskou ve volné přírodě nenajdete - Mazličkoviny

Diskuse uzavřena.