Nejdražší kočičí plemena: Ruská modrá, šlechtična s dvojitým kožíškem

Rozdíl mezi kartouzskou nebo britskou modrou kočkou, se kterými se nejčastěji zaměňuje, poznáte už při prvním pohlazení. Tato dlouhonohá kráska má jako jediné kočičí plemeno dvojitou srst a díky tomu máte pocit, jako byste se dotýkali plyšové hračky. U nás je ruská modrá kočka poměrně neznámým plemenem a při jejím pořízení tedy počítejte s částkou, často […]

Rozdíl mezi kartouzskou nebo britskou modrou kočkou, se kterými se nejčastěji zaměňuje, poznáte už při prvním pohlazení. Tato dlouhonohá kráska má jako jediné kočičí plemeno dvojitou srst a díky tomu máte pocit, jako byste se dotýkali plyšové hračky. U nás je ruská modrá kočka poměrně neznámým plemenem a při jejím pořízení tedy počítejte s částkou, často přesahující 50 000 korun.

Kromě zmíněné srsti se od podobných plemen odlišuje také stavbou těla. Je to vysloveně elegantní kočka s dlouhýma nohama a výraznou tváří s charakteristickým rovným čeníškem a tyrkysovýma očima.

https://youtu.be/LtGf3f1mm7U

Šlechtična z dalekého Archangelsku

Má se za to, že tato kočka je původním přírodním plemenem, které se vyskytovalo v okolí ruského severského Archangelsku. Někdy v roce 1860 přivezli první exempláře britští námořníci do Anglie, kde se ruská modrá stala velmi rychle populární.
V druhé polovině 19. století se stala salónní kočkou, oblíbenou u anglické i carské smetánky. Tím ale její historie zdaleka nekončí. Po sto letech kolem roku 1960 se začaly v Anglii prosazovat další barevné variety a tak dnes známe ruskou kočku bílou i černou.

Nenáročná, ale také velmi inteligentní

Pro svou klidnou povahu a jen tiché mňoukání je ruská modrá je často nabízena jako ideální kočka do bytu. Mějte ale na paměti, že je velmi zvídavá a inteligentní. Musíte jí proto doma nabídnout dostatek zábavy a pohybu ve výškách. Miluje nejrůznější kočičí hlavolamy a dokáže se naučit mimo jiné aportovat.
Vzít si kotě od mámy se doporučuje až po 12 týdnech věku, aby se naučilo vše potřebné. Pokud nebýváte stále doma, pak je nutné jí pořídit parťačku. Může to být kočka i jiného plemene, důležité je, aby tato vysloveně rodinná kočka měla po dobu vaší nepřítomnosti s kým komunikovat.
Péče o srst, která je výjimečná tím, že má stejně dlouhé krycí chlupy jako podsadu a je tedy jakoby zdvojená, není náročná. Nemusí se vyčesávat, kočka si poradí sama. Stravu potřebuje s vysokým obsahem masa nebo jí můžete nabídnout systém BARF.

7 názorů na “Nejdražší kočičí plemena: Ruská modrá, šlechtična s dvojitým kožíškem”

 1. Ariana Trávníčková

  Dobrý den, myslíte, že si k tříleté mainské mývalí kočičce můžu pořítit koťátko ruské modré kočky? Děkuji za radu.

  1. Martina Malinová

   Neměl by to být problém. Obě milují vodu, jsou hravé a inteligentní. Výhoda je, že mainská bude starší. U mě to bylo naopak a ruska se stala dominantní. Pořiďte jim různé hlavolamy a bazének. Martina M.

 2. Martina Malinová

  Přesně. Chovala jsem tuto krasavici i když byla mnohem levnější. Aportovala, při koupání chodila kolem vany, máčela si tlapky. Milovala WC mísu. Měla parťačku, kterou nemusela, ale občas ji využila k různým kouskům. Kamarádka byla těžší, tak ji naučila pověsit se na kliku a otevřít dveře… Tichá tedy moc nebyla. Když se nudila, zejména v noci, nemňoukala, ale přímo spustila sirénu, mručela, bručela apod. I když to zřejmě bylo povahou. Píši v minulém čase. 22.8. to budou tři roky, co odešla do kočičího nebe. Dožila se 19 let a doufám, že šťastných. Martina M.

 3. zdenka.brancova

  Mám obyčejné kočičky tři,všechno opuštění nalezenci a jak jsou fikaní.Osobně si myslím,že kdo má kočičky oprvdu rád,nepátrá po čistokrevných,ale pomůže těm,které to potřebují.Nicméně,kočička je to krásná.

  1. Martina Malinová

   Viz výše. Druhá byla nalezenec. Bloudila po ulicích, zřejmě ji někdo vyhodil. K ruské přibyla právě ona. Asi půlroční kotě. Nemohla mňoukat, jenom otevírala tlamku. Zřejmě následek mrazů. Měla pět koťátek. Byla moc hodná a po 16 letech odešla na zánět pohrudnice. Ono, chovat např. v bytě kočku je svízel. Od přírody šelma, která potřebuje volnost. Snad proto někdo má čistokrevné, tam je onen pud mírně utlumen. Tehdy jsem bydlela ve starém činžáku na konci města, kolem zahrady, v přízemí. Oknem chodily ven. Krmila jsem k tomu osm tuláků. Nádherné doby. Nyní bydlím bohužel na sídlišti, sice v bytě s lodžií, ale kočičky nechovám. Martina M.

   1. Martina Malinová

    Tímto příspěvkem jsem se nechtěla „vychloubat“. Zdenko, máte pravdu. Tulačky jsou stvořené pro rodinný domek. Ale ne každý milovník koček má tu možnost. Ariana dle dotazu není povrchní chovatelka. Milovnicím koček pozdrav. M.M.

 4. Ruská modrá jako poměrně neznámé plemeno? Tak zrovna Kartouzká kočka je celkem vzácná, což rozhodně o Ruské modré neplatí. Je to naopak celkem běžné plemeno, které se v Evropě chová již více než sto let. Navíc není to jediné plemeno, s dobře vyvinutou podsadou. Tu mají například i britky, které autor zmiňuje. Původní Ruské modré, měly opravdu mimořádně dobře vyvinutou podsadu, ovšem po druhé světové válce bylo masivně kříženo se siamkami, a to kromě typu nakonec vedlo, že dnes mezi ruskami najdete i jedince, kteří mají podsadu slabě vyvinutou, zrovna tak, jak to měly původní siamky.

  50000Kč ze Ruskou modrou? Za chovné jedince možná, i když to nebude zrovna typická cena, ale pokud jde kočky na mazlíčky, tak tam jsou ceny podobné, jako u ostatních běžných plemen.

Diskuse uzavřena.