Sedmero rad, jak správně krmit kočku: Může třeba kravské mléko nebo ne?

O kočkách je známo, že jsou velcí fajnšmekři na jídlo, takže se nelze divit, že po svých páníčcích odolat velkým kočičím očím a naříkavému mňoukání a nejraději byste jim snesli modré z nebe, jistě uvítáte těchto pár rad, které vám mohou pomoci jejich jídelníček alespoň trochu vyvážit a utužit tak jejich zdraví. Voda – miska s […]

O kočkách je známo, že jsou velcí fajnšmekři na jídlo, takže se nelze divit, že po svých páníčcích odolat velkým kočičím očím a naříkavému mňoukání a nejraději byste jim snesli modré z nebe, jistě uvítáte těchto pár rad, které vám mohou pomoci jejich jídelníček alespoň trochu vyvážit a utužit tak jejich zdraví.

  • Voda – miska s vodou musí být kočce k dispozici neustále. Většina koček pije za svůj život velmi málo, obvykle jim stačí přijímat vodu z mokrého krmení, nicméně když už dostane žízeň, měla by se mít kde napít.
  • Granule – i k těm by měla mít kočka neomezený přístup. Obsahují totiž veškeré minerály a látky, které potřebuje, avšak pozor: nikdy nekupujte nasáčkované granule. Ano, prodejce vám určitě nabízí vzorek k vyzkoušení, protože přeci nevíte, zda to bude mazlíčkovi chutnat, jenomže ve skutečnosti je to ve většině případů tak, že zkouší takto zakrýt prošlou záruku krmiva. Kdyby tomu náhodou tak nebylo, tak se stejně ani nedozvíte složení daného výrobku, které může mít hodnotu masově vyráběného produktu.
  • Kapsičky a konzervy – maximálně třikrát za den. Reklamy jsou sice lákavé, ale v tomto případě skutečně platí, že čím dražší, tím kvalitnější. Ne každý si to však může dovolit, takže když už zvolíme horší variantu, zkusme si kapsičku nechat na dvakrát. Mokré krmivo od známých výrobců obsahuje velké množství soli, které může u koček vyvolat tvorbu močových kamenů a krystalů. Čemu se ale raději vyhněme obloukem, jsou privátní značky obchodních řetězců. Zde skutečně platí, že je potřeba reklamovat záruku kvality a chtít peníze zpět a že modrá barva sice skutečně vede k nízkým cenám, které ovšem také určují „náklady“ na celý výrobní proces
  • Kočičí pamlsky – jak už samotný název napovídá, je to jakýsi kočičí dezert. Všeho ale s mírou, ani my si nedáme po obědě kilo sachru.
  • Kočičí tráva – výborná pro zažívání, ale… Klidně ji natrhejte v parku, kočičí tráva je jen reklama. Venkovní kocour si taky nezajde do obchodu a nezasadí si semena kočičí trávy. Přijme to, co mu dá příroda. Pokud máte kočky pouze doma, trhejte jemnější stonky trav, ty ostré jim nechutnají.
  • Člověčí jídlo – kámen úrazu skoro všech krotitelů těchto divokých šelmiček. Když už to musí být, tak volte raději bílý jogurt, ryby, vajíčka, popřípadě syrové kuřecí maso, ale jen z kvalitního zdroje! Šunka, sýry a jim podobné vůbec. Tučná bomba.
  • Mléko – docela ošemetná věc. Některé kočky přijímají kravské mléko dobře. Jde obvykle o běžné kočky domácí, které toto mléko pily už s matkou. Jiné, především šlechtěné, po něm trpí průjmy, pak je na řadě koupit kočičí mléko s menším obsahem laktózy. Kupodivu to není jen marketingový tah a opravdu to funguje (vlastní zkušenost).
    A na závěr citát: „To, co kočky nejvíce oceňují na lidech, není podávané jídlo, které považují za samozřejmost, ale to, že je s nimi někdy zábava.“ (Gerald Household)

Autor: Kamil Šivák