Neobvyklí mazlíčci: Osmák degu, malý mlsný zlodějíček

Osmák degu, ač se mu lidově říká chilská veverka, nemá ve skutečnosti s tímto zvířátkem nic společného. Umí sice šplhat, skáče až metr vysoko, ale je to pouze z nutnosti. V přírodě si vyhrabává chodbičky, které končí mnoha východy. Je to lekavé zvířátko, které potřebuje mít svůj úkryt na dosah. Ke svému jménu přišel díky tvaru žvýkacích plošek […]

Osmák degu, ač se mu lidově říká chilská veverka, nemá ve skutečnosti s tímto zvířátkem nic společného. Umí sice šplhat, skáče až metr vysoko, ale je to pouze z nutnosti. V přírodě si vyhrabává chodbičky, které končí mnoha východy.

Je to lekavé zvířátko, které potřebuje mít svůj úkryt na dosah. Ke svému jménu přišel díky tvaru žvýkacích plošek jeho stoliček. Ty připomínají svým tvarem osmičky. Je to velice živé a inteligentní hlodavec, které nemá problém se během několika dnů naučit přijít k chovateli na zavolání svého jména. Nečekejte ale zázraky. Někteří, i když ví, jak se jmenují, nezareagují, dokud jim nenabídnete něco dobrého.

Osmáci jsou mlsní

Výběr takového pamlsku je v jejich případě dost náročný. Vzhledem k tomu, že trpí přirozenou cukrovkou a vědci je využívají pro výzkum této nemoci, nemůžete jim, jako většině hlodavců, nabídnout ovoce. Pamlskem je pro ně například sušená zelenina, okvětní lístky růží a bylin, slunečnicové semínko, ovesné vločky.

Hlavní potravinou je seno, které musí být stále k dispozici. Jeho žvýkáním si zvířátko obrušuje stoličky. Ale i čerstvá tráva, bylinky, větvičky, zelenina a listy jsou pro ně tím pravým. Do tělíčka se tak dostávají bílkoviny, vláknina, minerály, uhlohydráty a vitamíny.

Přidat na Seznam.cz

Ale nemyslete si, že toto všechno jsou ochotní sníst. Stává se, že nad jejich vybíravostí zůstává rozum stát. Někteří si na čerstvě krájené okurce za horkých letních dní akorát tak chladí packy, i když za sušenou okurkou by šli kamkoliv. Čerstvý kousek rajčete zahrabou do podestýlky, aby se na něj nemuseli dívat, ale pro sušené klidně panáčkují.

…a také zlodějíčci

Jsou chovatelé, kteří osmáky nechávají volně pobíhat, a protože jsou to hlodavci, okusují nábytek. Bohužel vyzkoušejí cokoliv a mnohdy jejich zkoumání končí smrtí. Ale i pod dozorem si dokážou „urvat“ něco, co spolknou velice rychle. Například ochucené brambůrky. Nevěřili byste, jak rychle dokáže z ruky vyškubnout to, co mu voní a rychle se s tím schovat, aby mu chovatel kořist nesebral. V první chvíli se páníček lekne, pak zasměje a nakonec se klepe strachy, aby se jeho mazlíčkovi z nestandardního pokrmu něco nestalo. Není to pro něj vhodné, ale když se to stane jen jednou…

Protože je to ale veselé a společenské zvířátko, je lepší, když si pořídíte alespoň dva a stejného pohlaví. Ano, budou se občas prát, budou si muset vyjasnit dominanci, ale jedinému by bylo smutno a tím by se zkrátil i jeho život. Po ochočení se často i sami přihlásí o pomazlení a pochování.

Autorka: Irena Bartošová