Liberec zná Mistry světa v agility

V neděli 8. října 2017 skončil boj o tituly světových šampionů v agility. Liberecká Home Credit Arena hostila v rámci Mistrovství světa v agility přes 500 závodníků se psy ze 42 zemí světa. Češi opět dokázali, že patří ke světové špičce. Česká reprezentace získala zlatou a stříbrnou medaili v jednotlivcích a stříbrnou v družstvech. Společnost VAFO PRAHA, český výrobce krmiv Brit, byla hrdým partnerem tohoto světového šampionátu.

Kromě samotných závodníků se do Liberce sjely i celé jejich fankluby. „Velmi populární je agility například v Německu, ale fanoušci váží cestu i z mnohem větší dálky. Podpořit své favority přijeli diváci i z Japonska, Francie či Skandinávie. Soutěže mají tedy naprosto jedinečnou atmosféru a jsou divácky velice atraktivní,“ popisuje Michaela Bakrlíková, výkonná ředitelka šampionátu, která je zároveň vedoucí české reprezentace v agility. Dokázala připravit Mistrovství světa úspěšné v obou směrech – organizačně i sportovně. Na úžasné sportovní výkony lidských i psích sportovců se do liberecké Home Credit Arény přišlo podívat na 3 600 diváků. Ten, kdo dorazil, si mohl užít jedinečnou podívanou a třeba si i podat tlapku s hlavním maskotem šampionátu – psem Britem.

Českou republiku reprezentovalo 15 závodníků

Soutěžilo se ve třech kategoriích, vždy ve dvou kolech – v jumpingu a agility. Českou republiku v kategoriích dle velikostí psů – Small, Medium a Large – reprezentovalo 15 závodníků. Největší favoritkou byla Martina Magnoli Klimešová s fenkou Kiki, držitelka dvou mistrovských titulů (2014 a 2016). I přes skvělé výkony svůj loňský titul bohužel neobhájila. Tereza Králová se svou fenkou Say loni vyhrála European Open, a na letošním šampionátu se stala mistryní světa v kategorii Large. Fantastický výkon předvedla rovněž Katka Malačková, která s fenkou Izzy získala stříbrnou medaili v kategorii Medium. Stříbro v této velikostní kategorii patří také českému družstvu ve složení Kateřina Malačková, Radka Mokrišová, Eliška Panáčová a Martina Magnoli Klimešová. Medailové zisky české reprezentace dokázala překonat pouze reprezentační výprava z Německa, která se vrací se 2 zlatými medailemi z jednotlivců a 1 stříbrem z družstev.

Letošní Mistrovství světa v agility v Liberci tedy skončilo pro českou reprezentaci i organizační tým velmi úspěšně. Předsedkyně Komise FCI paní Christa Bremer ve své závěrečné řeči při zakončení šampionátu nešetřila chválou: „Bylo to nádherné Mistrovství, naprosto perfektně zorganizované a cítili jsme, že bylo připravené s nadšením a láskou k agility. Moje poklona patří také pomocníkům, kteří přes náročnou práci celé čtyři dny neztráceli úsměv ze rtů. Liberec již úspěšně hostil šampionát v roce 2012, tentokrát organizátoři překonali sami sebe. A pokud by se někdy v budoucnu opět ucházeli o pořádání MS, nebudu váhat ani jednu vteřinu.“