Málo známá plemena koček: Highlander aneb britský dlouhosrstý mazlíček

Jméno má po bojovníkovi, který coby Horal po staletí zápasil se zlem. Náš highlander je ale nesmírně přítulná kočka, jinak též zvaná britská dlouhosrstá… Pokud hledáte kočku, která má hebounkou dlouhou srst a bude s vámi bez odmlouvání sdílet domácnost, pak je Highlander neboli britská dlouhosrstá tou správnou volbou. Budete ale muset počítat s tím, že budete […]

Přidat na Seznam.cz

Jméno má po bojovníkovi, který coby Horal po staletí zápasil se zlem. Náš highlander je ale nesmírně přítulná kočka, jinak též zvaná britská dlouhosrstá…

Pokud hledáte kočku, která má hebounkou dlouhou srst a bude s vámi bez odmlouvání sdílet domácnost, pak je Highlander neboli britská dlouhosrstá tou správnou volbou. Budete ale muset počítat s tím, že budete mít více práce v péči o její kožíšek.

Kříženec s perskou kočkou má přes 300 barevných odstínů

Historie této kočky je spjata s klasickou britskou krátkosrstou a sdílí s ní i její povahu. Liší je délkou srsti, kterou získala nakřížením s kočkou perskou. Společné mají i množství barevných variet, kterých jsou nyní na tři stovky. Vybere si tedy určitě každý, přičemž k nejoblíbenějším patří stříbřité zbarvení.

Povaha

Jde o kočku, která se nejraději zdržuje doma, kdy se cítí v bezpečí. O to více je třeba jí věnovat dostatek pozornosti. Ráda se hladí a mazlí, je to tedy ideální společnice i k dětem.
Aby byla spokojená, musíte jí poskytnout dostatek zábavy. Je velmi inteligentní, pobavíte ji nejen klasickými, ale také „chytrými“ hračkami, s kterými musí řešit různé úkoly. Ty už dávno nejsou určeny jen psům. Bude vám vděčná, když jí poskytnete možnost „lovit“, ať už je to míček nebo plyšová myška na gumičce.

Vzhled

Díky velmi husté podsadě má highlander poněkud odstávající srst, což z něho činí opravdovou plyšovou hračku. Vypadá také kvůli tomu větší, než ve skutečnosti je. Váží kolem 4 až 6 kilogramů, kocouři pak mohou dorůst 8 kilogramů.

Péče

Je to právě srst této výjimečné kočky, která bude potřebovat vši každodenní péči. Na kartáč ji tedy zvykejte už od kotěte. Protože jde o šelmičku, která se málo hýbe, je třeba také věnovat zvýšenou péči při stravování. Toto plemeno má zvýšenou dispozici k obezitě.

Poznámka:

V kočičím světě existuje je další plemeno Highlander, které přišlo na svět roku 2004 jako experimentální. Vyznačuje se kadeřavýma, dozadu stočenýma ušima krátkým „rysím“ ocasem. Tomuto výjimečnému plemenu se budeme věnovat v některém z dalších článků.

Autor: Jaroslav Frejka