Nejdražší kočičí plemena: Karakal, mazlíček bohatých

Jeho uši připomínají rysa, proto je s ním někdy karakal zaměňován. Tato středně velká exotická kočka je dnes poměrně vzácná, což odpovídá i její ceně. Američtí boháči jsou za tohoto mazlíčka ochotní dát i 10 000 až 20 000 dolarů… Karakal, jedna z nejdražších koček, odvozuje své jméno od tureckého „karakulak“, což znamená „černé uši“. […]

Jeho uši připomínají rysa, proto je s ním někdy karakal zaměňován. Tato středně velká exotická kočka je dnes poměrně vzácná, což odpovídá i její ceně. Američtí boháči jsou za tohoto mazlíčka ochotní dát i 10 000 až 20 000 dolarů…

Karakal, jedna z nejdražších koček, odvozuje své jméno od tureckého „karakulak“, což znamená „černé uši“. Právě ty ho spolu s dlouhými štětečky na koncích odlišují od ostatních plemen. Podobá se rysovi, ale nemá jeho fyzické schopnosti. Je třeba podotknout, že jde o středně velkou kočku rodu Caracal. S klasickými domácími kočkami a jejich plemeny rodu fesil tedy mají společné jen dávné předky.

Byl cvičen pro lov ptáků

Ve své divoké podobě žije karakal převážně v Africe, na Středním východě, v Iránu a v Indii. Ve volné přírodě mu ale hrozí vyhubení.
Jako domestikovaný byl po staletí v posledních dvou jmenovaných zemích cvičen k lovu ptáků. Což mnohé překvapí, ale tato kočka umí vyskočit do výšky až tří metrů. Srazit k zemi hejno 10 až 15 ptáků je pro ni hračka.

Karakal je hravý a přítulný

Při své váze 8 až 18 kilogramů a výšce 40 až 50 centimetrů budí tato kočka zasloužený respekt. Díky své velikosti a zajímavému zbarvení je karakal navíc výjimečně krásné zvíře. Kdo si ho může dovolit pořídit, ocení, že se doma chová jako kočka domácí.
Je nesmírně zvědavý a miluje hry třeba na schovávanou. Rád komunikuje se členy domácnosti, nechává se hladit a přijde se i přitulit. Dá se snadno vycvičit i pro chůzi na vodítku. Jako domestikovaný se dožívá 18 až 20 let. Oproti běžným kočkám ale přece jen potřebuje větší prostor, do běžného bytu se tedy příliš nehodí a také vyžaduje jinou péči.

Je vzácný a tedy drahý

Pořídit si karakala je poměrně velká investice. Profesionálních chovatelů je minimum. Odchovat mláďata, kdy samice rodí jen jedno až tři, je navíc docela obtížné. Většinou si ho tedy pořizují ti, kteří milují určitou exkluzivitu a především na to mají peníze. V posledních letech je ovšem karakal módním zvířetem ruských zbohatlíků.
U nás se tento druh kočky téměř nevyskytuje. Ale třeba se jednou podaří rozmnožit karakala natolik, že se stane stane běžnou, jen trochu přerostlou kočkou domácí…

Autor: -jav-

 

1 názor na “Nejdražší kočičí plemena: Karakal, mazlíček bohatých”

  1. Bílá mainka

    To už dávno není pravda..Dneska se koupí flaškáč za 2000 eur, což je mimochodem o třetinu méně, než kvalitní chovná kočka jakéhokoli plemene

Diskuse uzavřena.