Hadi pro začínající teraristy: Krajta královská

Líbí se vám hadi a chcete proto začít s teraristikou? Zkušený chovatel Miroslav Slavíček vám poradí, kteří hadi jsou pro vás vhodní, pokud máte zatím jen základní vědomosti. Dnes si tedy představíme krajtu královskou neboli Python Regius. Stejně jako je tomu u hroznýšů, o kterých jsme už psali, ale i jak je tomu u jiných […]

Líbí se vám hadi a chcete proto začít s teraristikou? Zkušený chovatel Miroslav Slavíček vám poradí, kteří hadi jsou pro vás vhodní, pokud máte zatím jen základní vědomosti. Dnes si tedy představíme krajtu královskou neboli Python Regius.

Stejně jako je tomu u hroznýšů, o kterých jsme už psali, ale i jak je tomu u jiných hadů, je i krajt více druhů. Známe například krajty mřížkované, písmenkové tygrovité, ametystové nebo krásné krajty zelené. Je ale třeba podotknout, že ač to jsou nádherní hadi, pro začínajícího chovatele nejsou příliš vhodní.

Krajta královská má mnoho mutací

Krajta královská má svoji domovinu ve střední a západní Africe. Délka těchto hadů se pohybuje pod 2 metry (cca 170 cm) v teráriích dorůstá do cca max. 130 – 150 cm. Na rozdíl od hroznýše královského, který je sice delší, ale tělo krajty královské je daleko mohutnější.
Je to velmi pěkný had s mnoha barevnými mutacemi, krásné je například zbarvení „pastel“, různé druhy albínů, nebo v současnosti velmi populární „Piebald“ opět v mnoha mutacích. Má klidnou povahu a většinou ji uvidíte stočenou v klubíčku. Podle tohoto stočení se ji v anglicky mluvících zemích někde říká „Ball Python“.

Připravujeme si terárium

Rozměry terária, vhodného pro chov takového jedince a to i dospělého, by měly být: délka 120 cm x hloubka 60 cm x výška 50 cm. V teráriu je nutné zabezpečit tepelné mosty tak, aby si had mohl vybrat, v které teplotě bude. V chladnějším místě by měl mít teplotu cca 26-27 st. a v teplejším místě 32-33 st. Noční teplota by měla být cca 23 stupňů.
Tak jako u hroznýše tak i u krajt doporučuji mít v teráriu nějakou poličku, na kterou krajty občas rádi vylezou. Substrát bude také stejný jako u hroznýšů tedy bukové štěpky s čistou rašelinou.

Jak hada krmit

Krmíme drobnějšími hlodavci (myši, potkani). Velikost potravy je nutné přizpůsobit velikosti hada. Krmíme u mláděte jednou za 7 dní a u dospělého jednou za 14 až za 20 dní a to podle velikosti podané potravy. Jako u všech hadů i u krajty se ve frekvenci krmení řídíme heslem „ méně znamená více“ Tedy rozhodně nepřekrmujeme, protože tím hadovi ve své podstatě zkracujeme život. Proto raději krmíme méně než více.

Pozor, ať vám krajta neuteče!

Protože se jedná o hada, který je v těle mohutnější, je třeba zachovávat určitá pravidla. V první řadě je nutné nezapomínat vždy na zabezpečené terárium. Tedy mezi zasouvacími skly je nutné dát nějaký zámek nebo háček tak, aby si had sklo sám neodsunul. Ano čtete dobře, pro hada není problém vzpřímit své tělo tak, že jeho konec bude na dně terária a zbytek těla přisaje na sklo a velmi pohodlně ho odsune a z terária uteče. No a než by jste ho našli tak se může stát, že se dostane třeba k sousedce, a její reakci byste asi nechtěli zažít.
Při manipulaci s takovým hadem je také třeba dbát obezřetnosti a to zejména pro mohutnost těla. Přesto, že se jedná o povahově klidného hada, jeho kousnutí je vcelku bolestivé.
Opět bych doporučil (stejně tak jako u hroznýše), aby ten kdo si tohoto hada pořizuje, zvážil všechny okolnosti a přimlouvám se, aby před pořízením měl již alespoň částečné zkušenosti.

Autor: Miroslav Slavíček

O autorovi:

Miroslav Slavíček patří mezi známé chovatele hadů v České republice. Chovem hadů škrtičů se zabývá více jak 20 let. Svoji oblibu si získal zejména mezi začínajícími chovateli. Je proslulý nejen špičkovou kvalitou svých hadů, ale i svojí ochotou vždy poradit a poskytnout profesionální rady, které za léta chovu hadů nasbíral. Své rady poskytuje i přes své webové stránky www.chovamehady.cz, které v roce 2009 založil. Zdarma na pozvání učitelů jezdí po celé republice dělat přednášky dětem o chovu hadů.

 

Čtěte také:

Začínáme s teraristikou: Hroznýš královský, až čtyřmetrový mazlíček

Než se pustíme do chovu hadů: Co jsou pověry a mýty a co ne?

Začínáme s chovem hadů: Proč vlastně a jakého zvolit?