Nejupovídanější opeřenci: Vedou papoušci žako, mluví na úrovni tříletého dítěte

Kromě člověka jsou to jediní tvorové, o kterých nemůžete říci, že jsou  „němé tváře“. Zvláště velcí papoušci opravdu mluví – „nepapouškují“ jenom to, co slyší, ale rozumějí významu slov, umí rozpoznávat a přiřadit barvy i mnoho dalšího… Papoušek žako je přirovnáván k šimpanzovi Za absolutně nejučenlivější jsou považováni papoušci žako. Patří k nejinteligentnějším svého druhu a jsou […]

Kromě člověka jsou to jediní tvorové, o kterých nemůžete říci, že jsou  „němé tváře“. Zvláště velcí papoušci opravdu mluví – „nepapouškují“ jenom to, co slyší, ale rozumějí významu slov, umí rozpoznávat a přiřadit barvy i mnoho dalšího…

Papoušek žako je přirovnáván k šimpanzovi

Za absolutně nejučenlivější jsou považováni papoušci žako. Patří k nejinteligentnějším svého druhu a jsou často srovnáváni s šimpanzi. Ti ale neumí to co žako – tedy napodobovat lidskou řeč, a nejen to. Jsou natolik chytří, že chápou i význam jednotlivých slov i celých vět. Takže si s nimi můžete v pohodě poklábosit, protože co se řeči týče, jsou na úrovni tříletého dítěte.
Žakové jsou ale stejně jako lidé také často náladoví, v rodině si pak vyberou jediného člena, se kterým komunikují a ostatní ignorují. Většinou je takovým oblíbencem člověk opačného pohlaví než on. Rád by se totiž pářil…
Pokud byste uvažovali o koupi papouška žaka, budete si ale muset připravit částku mezi 15000 až 25 000 tisíci korun.

Žakovi zdatně konkuruje loskuták posvátný

Loskuták nepatří mezi papoušky, ale dokáže mluvit stejně zdatně, jako žako a v některých případech ho i předčí. Pokud ho seženete (je u nás poměrně vzácný). Počítejte s tím, že loskuták si nedělá hlavu s hygienou. Má řídký trus a navíc rychle tráví. Do bytu se tedy určitě nehodí, uvítá spíše prostornou venkovní voliéru. Stojí kolem 10 000 korun.

Papoušek ara nejen mluví, ale také rád křičí

Dalším upovídaným ptákem je papoušek ara. Tento krasavec se naučí také spoustu slov, nezvládne jich ale tolik, jako třeba žako. Nejen že mluví, ale také velmi hlasitě křičí, čímž sousedy určitě nepotěšíte. Navíc svým zobákem rád klove, takže by vám mohl pořádně zdemolovat byt. Aru pořídíte za cenu kolem 10 000 korun.

Andulka: Za málo peněz hodně povídání

Pokud se vám nechce dávat za papouška desetitisíce korun, pak vám přijde vhod andulka. Je to statně po kočkách a psech třetí nejčastější domácí mazlíček. I když není tak inteligentní, jako jeho velcí bratři, i s ním můžete „hodit řeč“. K mluvení jsou náchylnější samečci, které poznáte podle modrého ozobí. Pokud si pořídíte páreček nebo hejno, počítejte s tím, že si budou povídat svojí řečí mezi sebou a s vámi se bavit nebudou. Andulku koupíte od chovatele i za stokorunu.

Při pořizování jakéhokoliv opeřence, od kterého očekáváte, že s vámi bude mluvit, počítejte s tím, že je tak trošku sázka do loterie: Ne každý na vás bude mít náladu a za celý život nepromluví a nepromluví…

3 názory na “Nejupovídanější opeřenci: Vedou papoušci žako, mluví na úrovni tříletého dítěte”

  1. Pingback: Upovídaní opeřenci: Jak naučit mluvit andulku - Mazličkoviny

  2. Michael Last

    Dobrý den .Musím opravit cenu u té ary,protože ptáky chováme tudíž máme přehled o cenách .Není to do 10000 ale v rozmezí 25- 28000 kč mládě.

  3. Máme doma již asi 6 let andulku-samečka. Mluvit se sice nenaučil,ale za to úžasně zpívá. Je to až neuvěřitelné,za celý den když jsme doma nezavře zobáček. Je to milé,trylkuje jako kanárek.Kde k tomu přišel netušíme.

Diskuse uzavřena.