Neznámá psí plemena: Opičí pinč – Affenpinscher

V Česku i tohoto maličkého hafíka potkáte jen zřídka. Říká se mu opičí pinč, v Německu, odkud pochází, potom Affenpinscher. Plemeno, které u sousedů znali už v 16. století, má ovšem mnoho společného se slavným pražským krysaříkem, a mezi námi: Je to vlastně takový podivný yorkšírek… Tradovalo se, že Affenpinscher je křížencem mezi psem a opicí, odtud také […]

V Česku i tohoto maličkého hafíka potkáte jen zřídka. Říká se mu opičí pinč, v Německu, odkud pochází, potom Affenpinscher. Plemeno, které u sousedů znali už v 16. století, má ovšem mnoho společného se slavným pražským krysaříkem, a mezi námi: Je to vlastně takový podivný yorkšírek…

Tradovalo se, že Affenpinscher je křížencem mezi psem a opicí, odtud také jeho jméno. Když se mu podíváte do tváře, něco na tom bude. Ale tohle plemeno patří k jednomu z nejstarších plemen, které stejně jako náš pražský krysařík bylo vyšlechtěno k odchytu hlodavců v domácnostech.

Dříve lovec, dnes poněkud svéhlavý společník

Vzrůstu je opičí pinč téměř nepatrného, v podstatě jde o stejného kabelového pejska, jako je yorkšír. Na výšku má 23 – 30 centimetrů, váží od 3 do 6 kg. Povahu má ostatně docela podobnou. Bude naprosto věrným společníkem, bude se ve vás vidět, ale počítejte s tím, že k ostatním lidem je krajně nedůvěřivý. A jakmile uvidí jiného psa, začne štěkat – naštěstí však vzhledem k jeho vzrůstu je to jenom tiché hafání. Původně měl za úkol zbavovat domácnosti myší, krys, potkanů, dnes ho řadíme do kategorie společenských pejsků.
Na rozdíl od yorkšírských teriérů je mnohem vzácnější, a to i v domovském Německu. Pokud se ovšem chcete odlišit a máte na to dost peněz, tak hurá do toho!

Text: David Navara a redakce
Foto: Wikipedia.com a Gabumat.com

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *