Pořizujeme si fretku: Jak si rozumí s ostatními domácími mazlíčky

Fretky jsou velmi hravá domácí zvířata. A právě proto jsou častými obyvateli našich domácností. Jak ji ale, když už nějací domácí mazlíčkové jsou, připravit na příchod dalšího člena rodiny? Především je vhodné seznámit se všemi náležitostmi také vaše děti, protože to budou nejspíš právě ony, kdo se budou o nově příchozí fretku starat. Fretky – […]

Fretky jsou velmi hravá domácí zvířata. A právě proto jsou častými obyvateli našich domácností. Jak ji ale, když už nějací domácí mazlíčkové jsou, připravit na příchod dalšího člena rodiny?

Především je vhodné seznámit se všemi náležitostmi také vaše děti, protože to budou nejspíš právě ony, kdo se budou o nově příchozí fretku starat.

Fretky – chlupaté domestikované šelmy

Nikdy nezapomínejte na fakt, že fretky jsou šelmy. I když jsou malého vzrůstu, své geny šelmy nezapřou. Zodpovědnost za péči a vzájemné vztahy mezi členy rodiny a zvířecími mazlíčky nesou vždy dospělí, a to platí i tam, kde jsou doma fretky – malí chlupatí mazlíčkové. Tyto malé šelmy si stále zachovávají svůj lovecký pud. A tato skutečnost je tím zásadním, co bude ovlivňovat společné soužití fretek a dalších domácích mazlíčků.

Fretky a malá zvířata, jde to dohromady?

Vaši domácnost spolu s vámi sdílí také andulky nebo křečci? A vy jste se rozhodnuti pořídit si ještě fretku? Tahle zvířata společně bez nehod nedokážou koexistovat. Fretky jsou lovci, a proto se budou snažit vašeho papouška nebo morče prostě ulovit. To je důvod, proč je třeba tato zvířata od sebe přísně oddělit. Ubikace malých zvířat, ať už jsou to nejrůznější domečky nebo klece, nesmí být umístěny s fretkami ve stejné místnosti. A s výběhem těchto zvířat je to tak, že si jej musíte naplánovat vždy na jinou dobu, jinak při výběhu riskujte, že se fretka projeví jako šelma a k některému z volně puštěných malých zvířat se prostě dostane.

Fretky a větší domácí zvířata

I když psi, kočky a fretky hovoří odlišnými jazyky, obvykle se tito domácí mazlíčkové vzájemně snesou. Bez velkých potíží. Jen fretky se občas mohou chovat vůči psům či kočkám až dotěrně, provokují je nejen k hrám, ale mohou je také intenzivně očichávat, což se psům nebo kočkám nemusí vůbec líbit. Někdy fretky seknou svými zuby i do tlapky nebo čenichu svého psího nebo kočičího kamaráda.  Je ovšem na vás, abyste včas takové šarvátky usměrnili. Pokud se svého úkolu sudího zhostíte spravedlivě, nebudete muset ani v budoucnu od sebe psa, kočku a fretku oddělovat.

Vzájemné přivykání se odvíjí také od věku zvířat

Jestliže si mají na sebe přivyknout ještě jako mláďata, je to ideální situace. Pokud pes, kočka a fretka vyrůstají společně od mláděte, stanou se z nich obvykle kamarádi. Takhle si na sebe zvyknout nejlépe. Když ale přivedete ke starší fretce domů další zvíře, kotě nebo štěně, které ještě nedosáhlo věku 16 měsíců, bude jej fretka považovat za kořist.
Tomu se prostě u šelem jako je fretka neubráníte. Tato fáze ještě vyžaduje vzájemné oddělení mláďat od fretky. Pokud již bude štěně nebo kotě starší, dokáže se útokům fretky ubránit nebo před nimi uniknout. Při prvním kontaktu dospělého psa nebo kočky s nově příchozí fretkou je vhodné mít domácí usedlíky na vodítku a pod dohledem. Zároveň fretce nedovolte, aby k nim byla drzá. Naopak vyděšená fretka může způsobit malou hromádku na vašem koberci. U běžných rozmíšek mezi psy a fretkami, nebo kočkami a fretkami není nutné nijak zasahovat.
Text: Zuzana Bohdalová