Domů MOJE KOČKA Pořizujeme si kočku: Obyčejnou nebo ušlechtilou? Kluka nebo holku?

Pořizujeme si kočku: Obyčejnou nebo ušlechtilou? Kluka nebo holku?

3616
0
Sdílejte

Kočka nebo kocour, obyčejná nebo ušlechtilá? Ať se rozhodnete jakkoliv tak všechny kočky jsou krásné. Při výběru kočky nemusíte brát úplně zřetel na původ či rodokmen a sledovat zpětně jakých výsledků dosáhli její předci. Komu jde tedy jen o to mít kočku prostě jako živého tvora, ten si z rozlišováním nemusí dělat vůbec žádné starosti.

Jako kočku domácí označujeme všechny “obyčejné” kočky, které nejsou chovány podle určitých pravidel. Mohou mít libovolné zbarvení srsti, jsou štíhlé i silnější, temperamnetní i úplně klidné – zkrátka je jen na vás, čemu dáváte přednost.

Uslechtilá kočka je výsledkem dlouholetých pšstitelských snah. Systematický chov existuje posledních 100 let a za takové zvíře zpravidla zaplatíte i několik tisíc korun. Fakticky se jednotlivá plemena od sebe líší mnohem méně, než jste zvyklí u psů. Obecně se však dá říct, že perská kočka představuje klidného domácího mazlíčka oproti podnikavé siamské kočce.  A takových příkladů bychom mohli najít mnohem víc. Mezi základní rozdělení se bere:

  • dlouhosrsté kočky (jako napříkad perské kočky)
  • kočky se středně dlouhou srstí (např.: birma, turecká kočka, somálská kočka a další)
  • krátkosrsté kočky (např.: evropská krátkosrstá kočka, siamská či barmská kočka a další)
  • bezsrsté kočky (např.: sfynx)

Kocour nebo kočka?

Kočka dosahuje pohlavní dospělosti mezi 6. a 12. měsíce, života a potom dochází 2 – 3x do roka k říji, což znamená, že je kočka připravena k páření. Pokud ji necháme volnost, tak může mít pokaždé mláďata. Ovšem pokud je kočka chována pouze v bytě může k říji docházet i častěji.

Kocour pohlavně dospívá po 9. měsíci věku a pak začne značkovat svůj revír, přičemž roztřikuje svou moč kolem sebe. V bytě to velmi zapáchá.

Tip: pokud neplánujete odchovávat mláďata či nemáte ušlechtilého kocoura tak je nechte vykastrovat.

Autor: -frat-

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte svůj komentář
Vložte své jméno zde