Domů NAŠI MAZLÍČCI Hadi pro začínající teraristy: Užovka červená je nejméně náročná

Hadi pro začínající teraristy: Užovka červená je nejméně náročná

3049
3
Sdílejte

Pokud jste, co se týče teraristiky naprostí začátečníci, pak je pro vás ideální volbou pro chov užovka červená. Je počítejte s tím, že stejně jako ostatní hadi jsou dlouhověké. Budou vám tedy dělat společnost určitě více, než 10 let…

Ze všech hadů, které jsme si představovali v minulých článcích (hroznýš královský, krajta královská, korálovka) je užovka červená pro začínající chovatele jednoznačně nejvhodnější. Tento krásný had (Elaphe Guttata nebo nověji Pantherophis guttatus) má svoji domovinu v oblasti jižní a jihovýchodní části USA a také částečně v severovýchodním Mexiku. Tak jako mnozí ostatní hadi, i užovka má spousty barevných mutací. Některé se snaží bohužel vytvořit i sami chovatelé, proto je občas k vidění i zbarvení, které v přírodě jen tak nevidíte. Osobně nejsem příznivcem tohoto křížení a vytváření nových barevných forem. Protože i čisté formy jsou barevně velmi krásné a pro chovatele zajímavé.

Po vylíhnutí žížala, v dospělosti má hodně přes metr

Užovka v dospělosti dorůstá cca do 180cm. Nicméně většinou se setkáváme s délkou od 130 cm do 160 cm. Jen pro zajímavost při vylíhnutí měří cca 20cm.  Jedná se o nenáročného a klidného jedince. Pokud splníme základní podmínky pro chov, bude Vám tento had dělat jen radost. Jako všichni hadi je i užovka dlouhověké zvíře. Běžně se dožívá v dobrých podmínkách 13 a více roků. Není výjimkou ani věk 18 let, ale i více.

Stačí i malé terárium

Velikost terária a to i pro dospělého jedince je plně dostatečná 80x40x40. Jako substrát volíme směs čisté rašeliny a bukových štěpek. Samozřejmostí je mít dostatečně velkou misku s čistou vodou. Do terária je vhodné umístit nějaký ten úkryt, tak aby se had mohl v případě potřeby skrýt a měl tak pocit bezpečí. Teplotu držíme v rozmezí mezi 25 a 28 stupni přes den, s nočním poklesem na cca 22 st. Teplotu je třeba v teráriu zajistit tak, aby vznikly tepelné mosty. Tedy, aby v chladnějším místě bylo 25st. a v teplejším 28st. s lokálním ohřevem přímo pod žárovkou.

Jak užovku krmit

Krmíme drobnými hlodavci. Podle velikost a stáří hada volíme i frekvenci krmení. Pokud máme doma čerstvě narozeného jedince tak krmíme cca 1x za týden myším holátkem. Frekvenci postupně prodlužujeme tak, aby v dospělosti (cca 2-2,5 roku) had dostával 1x za cca 14 dní jednu dospělou myš.

U všech chovaných hadů je třeba nejprve zajisti vhodné terárium. Co vše bychom měli mít nachystané před samotným pořízením hada a kde ho pořídit si povíme v příštích článcích.
Autor:  Miroslav Slavíček

Nevíte si rady? Ptejte se odborníka

Miroslav Slavíček patří mezi známé chovatele hadů v České republice. Chovem hadů škrtičů se zabývá více jak 20 let. Svoji oblibu si získal zejména mezi začínajícími chovateli. Je proslulý nejen špičkovou kvalitou svých hadů, ale i svojí ochotou vždy poradit a poskytnout profesionální rady, které za léta chovu hadů nasbíral. Své rady poskytuje i přes své webové stránky www.chovamehady.cz, které v roce 2009 založil. Zdarma na pozvání učitelů jezdí po celé republice dělat přednášky dětem o chovu hadů.

3 KOMENTÁŘE

  1. Dobry den, dekuji za prehledne informace. Chtela bych poprosit o radu, koupila jsem si na burze sbou druhou uzovku cervenou a zapomnela se zeptat na jeji stari. Ma cca 30cm a byla krmena jednou tydne dvema holatky, da se prosim plus minus odhadnout stari hada?

    Moc dekuji

    Jana Chylkova

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte svůj komentář
Vložte své jméno zde