Nejčastější choroby koček: Zvracení. Kdy jde o nemoc?

O kočkách se říká, že se postarají samy o sebe. Většinou to tak je, ale může se stát, že vás zaskočí, když váš mazlíček začne zvracet. Někdy je to zcela přirozený proces, jindy ale může jít o nemoc. Jak se v tom vyznat? Pokud máte kočku domácí, která má možnost se pohybovat venku a chytat myši […]

O kočkách se říká, že se postarají samy o sebe. Většinou to tak je, ale může se stát, že vás zaskočí, když váš mazlíček začne zvracet. Někdy je to zcela přirozený proces, jindy ale může jít o nemoc. Jak se v tom vyznat?

Pokud máte kočku domácí, která má možnost se pohybovat venku a chytat myši na zahradě i v domě. Pak počítejte s tím, že zvracet bude. Vyvrhuje tak zbytky nestrávené potravy. Nevypadá to vábně, ale je to běžné a kočky netrpí.
Jestli zvrací zbytky trávy, je to také běžné. Kočka (ale i pes) žere zelené proto, aby si pročistila střeva. Tady je dobré doma zajistit, aby byly případné jedovaté rostliny mimo její dosah. Nejlepší je pořídit kočce šáchor, kočičí šantu nebo ve specializovaných prodejnách trávu, určenou právě jí.
Dlouhosrsté kočky pak často zvracejí chlupy, které spolykaly při osobní hygieně. Jde o jakési zámotky, ale ani tady není třeba se znepokojovat.

Kdy je kočka opravdu nemocná?

Pokud nejde o výše uvedené příčiny, může být vaše kočka opravdu nemocná. „Zvracení může vyvolat široká škála důvodů jako pozření něčeho jedovatého nebo nepoživatelného, infekce, onemocnění močových cest nebo diabetes. Příznaky jsou většinou zřejmé, protože je doprovází slinění a břišní stahy. Zvracení může rychle dehydratovat, takže pokud kočka neustává ve zvracení, nebo vypadá nemocně, zavolejte veterináři o radu. Může rovněž pomoci sebrat vzorek zvratků a odnést to veterináři k ukázce.“ (Zdroj: http://www.holidaycat.cz)
-jav-

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *