Nejčastější fígle množitelů psů, jak vám vnutit štěně

Nemají rádi psy. Ti jim slouží jenom jako zdroj lukrativních příjmů. A udělají cokoliv, aby přišli k penězům. Klidně vám vnutí i nemocné nebo nečistokrevné štěně. Používají při tom spoustu fíglů, na které vás chceme upozornit. Pokud při hledání štěněte pročítáte inzeráty, určitě narazíte na takové, které se zdají být velmi výhodné. Mají ale jednu vadu: […]

Nemají rádi psy. Ti jim slouží jenom jako zdroj lukrativních příjmů. A udělají cokoliv, aby přišli k penězům. Klidně vám vnutí i nemocné nebo nečistokrevné štěně. Používají při tom spoustu fíglů, na které vás chceme upozornit.

Pokud při hledání štěněte pročítáte inzeráty, určitě narazíte na takové, které se zdají být velmi výhodné. Mají ale jednu vadu: Uvádějí, že pejsek je levný, protože nemá průkaz původu. Jak to nejčastěji zdůvodňují? Máme pro vás sedm fíglů, které množitelé rádi používají:

1. Tihle pejskové nedostali papíry, protože byli nadpočetní

Počet štěňat ve vrhu není nikde nikdy stanoven, a proto nezáleží na tom, kolik jich ve vrhu je. Ať je jedno nebo jich je deset, tak všechny musejí dostat průkaz původu za předpokladu, že byly splněny všechny podmínky pro jejich vydání. Proces vydávání průkazu původu není složitý i když je kolem toho hodně papírování. Mezi základní kritéria pro splnění podmínek však je: Chovná fena, chovný pes a oficiální chovatelská stanice.

2. Nabízím čistokrevná štěňata bez PP po rodičích s PP

Když už má někdo chovné psy a feny, proč by si nedal práci s tím, aby i štěňata měla své průkazy původu? Můžou se spíše stát případy, kdy se chovateli psi spustili sami bez jeho dohledu. Pak, ale nemáte vůbec jistotu, zda se nespářil například Jack s Parsonem či vznikla jiná kombinace. Slušný chovatel tohle nepřipustí.

3. Jestli chcete pejska jen na mazlení, tak si vezměte tady toho bez PP. Psi s PP jsou jen na výstavy

Foto: Státní veterinární správa

Průkaz původu je jako rodný list u člověka a není to jen proto, aby pes mohl na výstavy. Je to pro vás známka, že pes má standardy daného plemene a jeho rodiče mají vyšetření dané chovatelským svazem a jsou ocenění exteriérem i chováním. Navíc v průkazu původu naleznete jméno chovatelské stanice, chovatele, číslo záznamu v plemenné knize a mnoho dalšího.

4. Štěňátko je trochu špinavé a kulhá, ale to se srovná, protože bylo právě venku a asi se uhodilo

Pokud si nechcete přidělat problémy nejen citové ale i finanční tak takovému štěněti se vyhnete obloukem i kdyby bylo sebehezčí. Nikdy nevíte, co se za tím skrývá. Slušný chovatel prodává štěňata ve výborné kondici, řádně ošetřená a kontrolovaná veterinářem. O případných problémech má být zájemce v plném rozsahu informován a tyto informace budou zaneseny i do kupní smlouvy.

5. Nemám čas fenu uchovnit, a proto jsou štěňátka bez PP

Tato věta je velmi zavádějící. Uchovnit fenu není tak složitá procedura, jak se vám snaží namluvit. Strávit jeden den na výstavě a nechat si jí posoudit není žádná větší práce. Toto ocenění je totiž nejdůležitější pro to, aby byla fena uchovněna a pokud tomu tak není tak musí být někde důvod, nemyslíte?

6. Nabízíme nádherná štěňátka bez PP, vhodná na chov

Pokud toto uslyšíte – utíkejte rychle pryč. Pes, který nemá průkaz původu NIKDY nebude připuštěn legálně do chovu.

7. Nabízím dospělé pejsky PRT s váhou 4 kg a výškou 27 cm

PRT (Parson Russellův teriér) rozhodně má standard někde jinde. Před pořízením psa se zájemce musí trochu vzdělat a zjistit, jaké jsou standardy vybraného plemene. Takové štěňata budou jen směšnou karikaturou parsonů a spíše to bude Jack (JRT).

Nejen tyto triky a fígle se vyskytují na internetu, proto si pečlivě vybírejte majitele štěňat. Psa si pořizujete mnohdy i na dobu 15 let a neustálá veterinární péče vám může zkomplikovat život stejně tak jako psychicky nevyrovnaný jedinec.

Autor: – frat-