Nejčastější nemoci psů: Artróza a další onemocnění pohybového ústrojí

S postupem času dochází k opotřebení organismu, lidského i psího. Největší problémy jsou spojeny s pohybovým aparátem, který je po celý život extrémně namáhán. Klouby a páteř jsou neustále zatěžovány tíhou celého těla. Zvláště malá plemena jsou vystavena velkým překážkám, jako jsou schody nebo dlouhé překážky. Protože pejsek nám není schopen sdělit, co ho bolí, rozpoznáme problémy s pohybovým […]

S postupem času dochází k opotřebení organismu, lidského i psího. Největší problémy jsou spojeny s pohybovým aparátem, který je po celý život extrémně namáhán. Klouby a páteř jsou neustále zatěžovány tíhou celého těla.

Přidat na Seznam.cz
Zvláště malá plemena jsou vystavena velkým překážkám, jako jsou schody nebo dlouhé překážky. Protože pejsek nám není schopen sdělit, co ho bolí, rozpoznáme problémy s pohybovým aparátem až v pokročilém stavu, kdy dochází k omezení hybnosti.

Aspekty ovlivňující rozvoj onemocnění pohybového aparátu

Pokud chceme pejskům dopřát plnohodnotný život, je třeba dbát o jejich zdraví. Někdy se můžeme snažit sebevíc, a přesto se zdravotní komplikace objeví. Které aspekty se na rozvoji onemocnění pohybového aparátu nejvíce podílejí?

  1. Geny

Některá onemocnění jsou zakódovaná již dědičně. Specializované chovy se snaží vymýtit tyto nevhodné geny a dochází ke křížení takzvaných čistých ras. Výsledkem je pejsek s rodokmenem, který pro budoucího chovatele znamená větší finanční investici. Pokud se rozhodnete pořídit si pejska takzvaně bez papírů, musíte počítat s tím, že jeho geny mohou nést i předpoklady k různým onemocněním.

  1. Výživa

Výživa hraje v prevenci zásadní roli. Důležitá je především výživa ve štěněčím a pubertálním věku pejska. Klíčový je především poměr vápníku, fosforu a proteinu. Pejsky bychom proto měli krmit vyváženým krmivem a čas od času mu dopřát vitaminy v podobě doplňků stravy.

  1. Nadměrné zatížení

Pejskům také nesvědčí extrémní a stereotypní zatížení. Typickým příkladem nesprávného pohybu jsou výšlapy do schodů.

  1. Pravidelný pohyb a prevence obezity

Přiměřený pohyb je prvním krokem ke zdraví. Měli bychom také hlídat váhu našich psích miláčků, protože díky obezitě dochází k namáhání pohybového aparátu.

Nejběžnější onemocnění pohybového aparátu

Nejčastěji se u pejska můžeme setkat se třemi onemocněními pohybového aparátu. K nim patří artróza, křivice, dysplazie kyčelních kloubů.

  1. Artróza

Artróza představuje opotřebení kloubů v důsledku, úrazu nebo nadměrného zatěžování kloubů. Preventivně lze artróze předcházet podáváním kloubní výživy, v těžších případech se přistupuje k operativnímu, finančně náročnému, řešení.

  1. Křivice

Toto onemocnění se nejčastěji objevuje u štěňátek mladších půl roku. Projevuje se křivě narostlými končetinami, k čemuž dochází v důsledku nedostatku vitaminu D.

  1. Dysplazie kyčelního kloubu

V tomto případě hovoříme o dědičném onemocnění postihujícím kyčelní klouby. Správnou výživou a přiměřeným pohybem zejména v prvních dvou měsících pejskova života můžeme ovlivnit míru rozvoje tohoto onemocnění.
Autorka: Kateřina Dvořáková, Vše pro pejska