Domů MŮJ PES Otázky a odpovědi: Jak často máme vlastně venčit svého psa?

Otázky a odpovědi: Jak často máme vlastně venčit svého psa?

3962
5
Sdílejte

Otázka, kterou si asi položí jen pár začínajících i zkušenějších chovatelů psů. Přitom se ale jedná o velmi důležitou věc. Frekvence venčení má vliv nejen na zdravotní stav psa, ale celkově na jeho duševní i tělesnou pohodu. Jak často by se měl tedy pes venčit?

Naprosto ideální by bylo, kdyby se pes mohl dostat ven a vyprázdnit během dne zhruba každé čtyři hodiny. Bohužel, toto není v časových možnostech většiny z nás. Psi jsou naštěstí opravdu kompletně domestikovaná zvířata, a tak jsou schopni vydržet bez problémů dobu, kdy je jejich páníček v práci. Ihned po příchodu domů je ale třeba myslet na to, že pes nebyl celý den „na záchodě“ – a vzít jej tedy co nejdříve ven.

Psa venčíme ráno, co nejdřív po probuzení. Je to logické – co děláte jako první věc po probuzení vy? No vidíte. Je třeba si uvědomit, že i vychovaný pes má standardní potřeby a to, že nevykoná potřebu doma, neznamená, že by ji vykonat nechtěl. Proto je také brzy ráno vidět venku hlavně pejskaře – v létě i v zimě, v dešti i ve sněhové vánici.

Tři vycházky denně nestačí

Docela hodně majitelů psů pravidelně venčí ráno, po příchodu z práce a pak až večer. To rozhodně nestačí. Ačkoliv pes si na takový režim dokáže zvyknout, jeho zdraví to určitě neprospívá. Rozumnější je zvyknout si vyvenčit pejska ještě v podvečer a pak těsně před spaním. A pak opět na druhý den ráno – co nejdřív po probuzení.

Nezapomeňte také, že alespoň jedno venčení by mělo probíhat jako delší procházka – chodit pouze okolo domu má neblahý vliv na duševní zdraví psa. Ze stejných důvodů nestačí zahrada. Mnozí lidé se mylně domnívají, že když má pes možnost pohybu a venčení se na zahradě, nemusí s ním chodit ven. Chyba lávky. Nemusí, ale měli by, pokud mají svého psa opravdu rádi.

Váš mazlíček potřebuje stále nové podněty

Venčení pro psa neznamená pouze vykonání potřeby – ačkoliv i to je pro něj samozřejmě velmi důležité. Psi ale venku vnímají mnohem více. Potřebují si očichat pachy dalších zvířat v jejich okolí, potřebují kontakt s jinými psy a v neposlední řadě potřebují pro svůj mozek zajímavé a nové podněty.

Venčení i delší procházky jsou těmi nejlepšími okamžiky v životě psa. I když uznávám, že někdy to tak nevypadá – zvlášť když venku panují teploty pod bodem mrazu. Ale zdání klame – nedejte na to, že pes v takovém případě vypadá, že by se mu ven nechtělo. Uvidíte, že nakonec to ocení.

VIDEO: Jak psa určitě nevenčit aneb líná panička

Mít psa je velký závazek

Nutnost venčení a procházek je asi největším negativem chovu psů. A je zajímavé, jak moc lidé tento všeobecně známý fakt podceňují. Jistě, zpočátku to člověku přijde fajn, že se projde po ránu, odpoledne, k večeru i v noci. Ale stačí pár týdnů a přijde den, kdy se ze zábavy stane rutina a z rutiny nemilá povinnost. Zvlášť, když je člověk po celém týdnu v práci utahaný a chce si o víkendu pospat. Ten, kdo chová psa, na oběd vstávat prostě nemůže.Každý zájemce o chov psa či dokonce více psů by si měl v první řadě položit otázku, zda je ochoten zvířeti opravdu obětovat nejen značnou část svého volného času, ale hlavně pohodlí. Ne každý, kdo má rád psy by je měl i chovat. Pořídit si zvíře je rozhodnutí, kterým na sebe berete zodpovědnost za jeho zdravý a spokojený život.

Pokud si umíte přiznat, že ačkoliv psy milujete, je každodenní ranní vstávání spojené s procházkou po venku vaše noční můra, není na tom nic špatného. Jenom byste si psa opravdu pořizovat neměli. A pokud ani tak bez psů nemůžete být, nabízí se snadné řešení. Snad v každém psím útulku vám dovolí procházky s klidnějšími psy. Uděláte tím radost nejen psům a personálu, ale koneckonců hlavně sobě. A spokojený život lidí i psů, to je sen každého pejskaře. Splňte si jej i vy!

Autor: David Navara

 

5 KOMENTÁŘE

 1. Mame 10 letou fenku malteze.Venceni a prochazky jsou jeji nocni mura.Jak vezmeme voditko,tak je po posteli,nebo si vezme micek a chce si hrat.Doslova ji nutime ven za piskotu.

 2. Dobrý den,
  tento článek o nutnosti venčení psů si natisknu a hodím do schránky sousedům. Nový přistěhovaný soused si sebou přivedl 2 vlčáky a umístil je do kotce. Ven je pouští 2x denně tak na 10 minut. Je to přes rok a my už jsme zoufalí z jejich štěkání a vytí. Trvá to celé hodiny a hodiny. Psi až chraptí.
  Na náš podnět – týrání-přijela kontrola z Krajského veterinárního odboru. Konstatovali – psi jsou dobře živení a po dobu jejich návštěvy neštěkali. Že jsou zavření údajně není týrání. A že neštěkali? No pohopitelně, byli nadšení, že byl někdo u nich, mluvil na ně, radostí skákali.
  Po jejich odjezdu opět smutnění a zoufalé vytí a štěkání. Psi jsou nešťastní, my jsme zoufalí a podáváme žalobu k soudu. A všichni -policie, OU přestupková komise atp. tvrdí, že s tím NIC nemohou dělat, že majitele nelze donutit, ať se o psi lépe stará a štěkání je přirozená vlastnost psa. Jenomže, když si někdo nastěhuje psy dále od jeho domu /ať ho neruší/, ale proti našim oknům cca 6 m? To jen takový postřeh o takovýchto špatných majitelích psů. Nováková

  • já to říkám pořád a nikdo mi to už nevyvrátí, že většina lidí jsou jen blbá a tupá masa,zkuste napsat do http://www.blesktlapky, kde se skupina normálních lidí – redaktorů- zabývá těmito problémy na podnět od lidí jako jste vy, držím palce.

 3. Zákony jsou divné, .pí. Nováková. U nás se přechodně vyskytoval jeden obyvatel, který zas svým milovaným dvěma psům popřával stálou volnost v pohybu po celé obci, sám doma vyspával (nefachčenko). Zajímavé, že přestupková komise – podle jakéhosi zákona – tuto psí absolutní svobodu hodnotila jako “týrání”. Týraní jsme byli my, kterým psi soustavně dělali škody, ale psi byli šťastní, mohli si běhat jak a kam chtěli. Podle mne toto není týrání PSŮ, ale nás obyvatel. Zatímco popisovaní něm. ovčáci podle me týráni jednoznačě byli, a moc!!!chudáci, a jak vidno, nikdo jim nepomohl. Máme některé zákony postavené na hlavu a některé zákonodárce na hlavu padlé. Takové bych do těch malých kotců zavřela trvale, aby se jim v těch hlavách rozjasnilo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte svůj komentář
Vložte své jméno zde