Ovce: Živá zahradní sekačka

Přemýšlíte o tom, že si s jarem pořídíte na zahradu „živou sekačku“ v podobě ovce nebo dokonce menšího stáda? Dobrý nápad! Chov ovcí u nás zažívá v posledních letech renesanci. Odpadne vám přitom nejen starost se sečením trávy. Ovce patří k všestranně užitkovým zvířatům. Chovat se dají nejen na vlnu, ale také na mléko nebo […]

Přemýšlíte o tom, že si s jarem pořídíte na zahradu „živou sekačku“ v podobě ovce nebo dokonce menšího stáda? Dobrý nápad! Chov ovcí u nás zažívá v posledních letech renesanci. Odpadne vám přitom nejen starost se sečením trávy.

Ovce patří k všestranně užitkovým zvířatům. Chovat se dají nejen na vlnu, ale také na mléko nebo maso. Nebo můžete bonusy kombinovat a ani nemusíte žít v horských nebo podhorských oblastech, kde tvoří chov ovcí nebo koz typickou součást krajiny.

Zvíře potřebuje stádo

Už od začátku je třeba mít na paměti, že ovce není rozhodně samotářské zvíře, právě naopak. Jestli skutečně uvažujete, že si takového kopytníka domů pořídíte, pamatujte na to, že k životu a spokojenosti potřebuje přítomnost stáda. Pokud bude ovečka samotná, nejspíš vám sousedi dříve nebo později začnou vyčítat její nekonečně bečení. Pořiďte si minimálně pár, nebo raději trojici.

Zbaví vás plevele a vyčistí zahradu

Ovečky jsou vděčná domácí zvířata. Nejenže pravidelně spasou trávu a ušetří vám tak hodiny a hodiny práce s jejím sečením, pomohou vám navíc také vyčistit zahradu od spadaného ovoce. A vy už je nemusíte sbírat. I když trávník od nich nebude precizně posečený třeba jako golfové hřiště, přesto tuto přírodní sekačku ocení zejména ti, kteří musí v létě každý týden obhospodařovat větší zatravněné plochy. A rozhodně na sebe nepoštvete sousedy, když vaše živá sekačka začne v zahradě „úřadovat“ třeba v neděli brzy ráno.

Od dubna do zimy mohou být venku

Ovce je vhodné chovat venku, vypustit je můžete zhruba v dubnu. Vydrží tam až do zimy. Některá plemena, jako například Merino nebo Suffolk, se bez přístřešku s ustájením obejdou dokonce i v zimních měsících. Berani ovšem snáší chlad mnohem hůře než ovce a dokonce jehňata, proto pečlivě hlídejte jejich zdraví. Ohradu obežeňte pletivem s výškou alespoň 130 cm. Březí ovečky potřebují dostatek pohybu, jinak by jim mohla vyhřeznout děloha. Stejně tak je potřeba jim doplňovat minerály a stopové prvky. Do krmení se přidává zejména jód, obsažený v běžné kuchyňské soli. Myslete také na vápník, fosfor, selen a vitamíny A, D a E. Sůl dávejte ovcím po celý rok.  Když se vám narodí jehňátko, nezapomeňte, že má mít ve stáji čerstvý vzduch a ideální teplotu asi 10 stupňů Celsia. Jednodennímu mláděti nevadí ani mráz. Pozor dávejte hlavně na plesnivé seno a slámu, jež by jehněti mohly ublížit.

Chov nahlaste úřadům

V případě, že se rozhodnete pořídit si nějakou ovečku, rozhodně nezapomeňte svůj počin nahlásit příslušným úřadům, konkrétně Českomoravskému svazu chovatelů. Jinak vám hrozí tučná pokuta, která se může vyšplhat až k několika tisícikorunám. Někdo by vás mohl udat za nelegální držení ovcí.

Pozor na keříky

Počítejte s tím, že čas od času vám vaše stádečko zvedne adrenalin. Ovce jsou totiž poměrně svéhlavá a nevyzpytatelná stvoření. Umí si pochutnat nejen na trávě a spadaném ovoci, ale i na keřích, na nichž si jako zahradníci třeba zakládáte. Dostanou se všude, proto vybudování ohrady nepodceňujte. Nezapomeňte také, že ovce po sobě zanechávají všudypřítomný trus. Nelamte si s ním ale hlavu. Slouží jako ekologické hnojivo pro trávník, nebo jej můžete vhodit do kompostu.

Autorka: Hana Raiskubová

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *