Nejoblíbenější plemena koček (VII.): Birma – milující mazlíček

Pokud ve zvířecí říši existuje démonická kočičí kráska, pak je to právě birma. Posvátná kočka pochází ze severní Barmy, kde se toto plemeno chovalo jako chrámové. Jestliže toužíte po inteligentní, klidné, učenlivé a milující společnici, pořiďte si právě birmu. Plemeno birma vzniklo křížením perské a siamské kočiky. Majestátní a láskyplná kočka s hedvábnou srstí a […]

Pokud ve zvířecí říši existuje démonická kočičí kráska, pak je to právě birma. Posvátná kočka pochází ze severní Barmy, kde se toto plemeno chovalo jako chrámové. Jestliže toužíte po inteligentní, klidné, učenlivé a milující společnici, pořiďte si právě birmu.

Plemeno birma vzniklo křížením perské a siamské kočiky. Majestátní a láskyplná kočka s hedvábnou srstí a uhrančivě modrýma očima patří mezi středně velké kočky s polodlouhou srstí. Samci mohou vážit až 6 kilogramů. První birmy se do Evropy dostaly ve 20. letech minulého století, odkud se rozšířily po celém kontinentě včetně Skandinávie. Velkou oblibu si získaly například v Belgii či Holandsku.

Silně přilne k vaší rodině

Rozhodně nepatří mezi odtažitá domácí zvířata, právě naopak. Pokud si ji přivedete domů, počítejte s tím, že k vaší rodině silně přilne. Miluje společnost a hlavně děti. Něžná kočka s přátelskou nekonfliktní povahou přímo vyhledává oční kontakt, což je jeden ze způsobů její komunikace. Doslova vycítí nálady svého páníčka a umí dobře „číst“ i nejrůznější situace ve své rodině. Nevtírá se, je za každých okolností svá a při hře natolik ohleduplná, že nikdy nevytasí drápky. Raději se stáhne.

„Safírové“ krásce úplně propadnete

Tuhle kočku původem z daleké Asie si rozhodně zamilujete. Jde totiž o tiché zvíře, které si velmi dobře rozumí i s dalšími čtyřnohými mazlíčky v domě. Toleruje se se psy, dalšími kočkami, ale například i se zakrslými králíky. Náklonnost k člověku dává najevo velmi něžně. Vrní, přede, tiše mňouká a také se láskyplně otírá. Nemá ráda samotu a vyžaduje pozornost pokaždé, jakmile se objevíte ve dveřích a pověsíte na věšák kabát. Ráda si hraje, ale také miluje spánek – ostatně jako jiná plemena koček. Zvykne si jak na život v prostorném domě se zahradou, tak i na uzavřený byt.

Jak posvátnou birmu zaručeně poznáte?

Noblesní birma má výrazné hluboce sytě modré oči, které připomínají safíry. Jejich tvar je oválný až kulatý, hlava mohutná, stejně jako tělo této kočky. Ocas má silný, hustě osrstěný a nosí ho pěkně nahoru. Nejtypičtějším znakem vedle safírových očí zůstávají ponožky. Na všech čtyřech končetinách má totiž tato kočka bílou srst. Zabarvení musí být zcela bílé a rovnoměrné.

Birma dospívá až ve čtyřech letech. Dospělá má límec, jenž bývá nejvýraznější v zimě. Celkové zabarvení birmy se mění v průběhu života. Tahle kočka totiž tmavne. Tmavší bývají kočky z teplejších klimatických podmínek, starší jedinci nebo kočky krmené pouze suchou stravou. Mezi základní barevné mutace patří černohnědá, modrá, čokoládová, lila, červená a krémová.

Nenáročná a spokojená

Birma je skromná kočka, která nevyžaduje žádnou speciální péči. Pravidelně s ní ale čas od času navštivte veterináře kvůli očkování a odčervení. Co se týče stravy, ani tam si nepotrpí na žádné zvláštní výstřelky. Bohatě jí postačí kvalitní granule a kočičí konzervy, stravu jí zpestříte i vařeným masem. Zavděčíte se kterýmkoliv kromě vepřového.

Cena těchto milujících mazlíčků se pohybuje průměrně od pěti do dvanácti tisíc korun.

Autorka: Hana Raiskubová

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *