Problematická plemena psů: Stafordšírský bulteriér, „chůvička“ dětí

Jsou plemena psů, která vyvolávají vášnivé diskuze mezi jejich majiteli a ostatními. Jedná se především o takzvané bojové psy. Například stafordšírský bulteriér je částí veřejnosti považován za zabijáka, v domovské Anglii je ale znám jako úžasný společník, který miluje a pečlivě stráží malé děti. Proto mu tu říkají nanny dog, tedy psí chůva… I když […]

Jsou plemena psů, která vyvolávají vášnivé diskuze mezi jejich majiteli a ostatními. Jedná se především o takzvané bojové psy. Například stafordšírský bulteriér je částí veřejnosti považován za zabijáka, v domovské Anglii je ale znám jako úžasný společník, který miluje a pečlivě stráží malé děti. Proto mu tu říkají nanny dog, tedy psí chůva…

I když to někteří neradi slyší, “bojová” plemena psů prostě existují. Byla původně vyšlechtěna pro boj ať už s ostatními psy, nebo například s býky. I když jsou psí zápasy už desítky let v civilizovaném světě zakázány, tato plemena mají v genech stále duch bojovníka. Pokud se tedy stafordšírský teriér setká s jiným psem nebo zvířetem a nebyl dostatečně socializován, je připraven zaútočit.
Dlužno ale podotknout, že toto plemeno bylo šlechtěno tak, aby nikdy neútočilo na člověka a naopak ho chránilo. Pokud se tak stane, je to ze stejných příčin, jako u každého jiného “normálního” psa.

Původ staffbulla

Stafordšírský teriér vznikl v Anglii se vší pravděpodobností zkřížením anglického buldoka s předkem (dnes již vyhynulým) dnešního foxteriéra. Je možné, že se v dalším chovu uplatnila i jiná plemena, aby se došlo k požadovanému výsledku, tedy aby tento pes stejně jako ostatní bullové uměl nesmlouvavě bojovat s protivníkem.
Staffbulla vyšlechtili v hrabství Staffordshire. Byli to především zdejší chudí dělníci, kteří toto plemeno považovali za vítaný zdroj dalších příjmů. V tehdejších velmi oblíbených psích zápasech se točily velké peníze a sázky na vítězného psa byly velmi vysoké. I po zákazu této kruté kratochvíle se psí zápasy konaly ještě dlouhou dobu ilegálně.

Povaha neznalé překvapí

Tato jeho zápasnická minulost je už naštěstí minulostí. Staffbull se už zanedlouho po období, kdy byl veden k boji, stal oblíbeným domácím plemenem právě pro svou povahu, velmi přátelskou a laskavou k lidem. Je naprosto oddaným společníkem, který se dožaduje přítomnosti své lidské smečky.Svou lásku nedokáže skrývat, takže se nedivte, když vás bude vítat nadšeným olizováním.
Je velmi vázán na rodinu, kdy pečlivě chrání každého jejího člena. Především v domovské Anglii vám majitelé potvrdí, jak nesmírně miluje děti a proto mu tu také říkají baby nebo nanny dog.
Z nějakého neznámého důvodu má “staffík” ještě jednu zvláštní vlastnost: Velmi rád jezdí autem a na rozdíl od jiných plemen ani při dlouhém výletu netrpí nevolností.

Chov: Je vhodný jen pro zkušené chovatele

Odborníci nedoporučují, aby si staffbulla pořizovali úplní začátečníci. Pes totiž vyžaduje už od štěněte velmi důslednou trpělivou, nikoliv však tvrdou výchovu a tresty, což zvládají jen zkušení chovatelé. Je třeba ho od malička socializovat, tedy zvykat na jiné psy a další zvířata. Při správné výchově je jeho agresivita vůči lidem naprosto nulová, milovat člověka má v genech.
Při výchově bývá někdy “paličatý” a chce si dělat věci po svém. Na druhou stranu je to velmi inteligentní a hravý pes, který snadno a rád zvládá povely. Můžete s ním sportovat i cvičit agility, často se objevuje i jako canesterapeutický pes.
Staffbull nemá podsadu, není tedy vhodný pro venkovní chov. Je to ideální pes do bytu, jen je třeba vzít na vědomí, že jako ostatní teriéři rád hrabe a také žvýká věci. Pokud chcete předejít demolici svého domova, pořiďte mu dostatek kousacích hraček.
Krátkou a hladkou srst není třeba příliš ošetřovat, stačí, když psa mokrým hadrem zbavíte nečistot, popřípadě jednou za týden omyjete.

Autor: -jav-

Čtěte také:

Úvaha psycholožky: Kterých psů se vlastně máme bát? Jenom těch „bojových“?

Pořídili jsme si štěně: Kdy začít s jeho socializací a co to vlastně je?