Začínáme s chovem želv: Suchozemská je vhodná i do malého bytu

Líbí se vám želvy a uvažujete o tom, že byste si jednu pořídili domů? Poradíme vám, který druh želvy vybrat do malého bytu, jaké jsou zásady chovu želv, čím se toto zvíře živí a jaký typ terária je ten nejvhodnější. Když budete mít štěstí a budete se řídit radami zkušených chovatelů, naleznete v želvě suchozemské […]

Líbí se vám želvy a uvažujete o tom, že byste si jednu pořídili domů? Poradíme vám, který druh želvy vybrat do malého bytu, jaké jsou zásady chovu želv, čím se toto zvíře živí a jaký typ terária je ten nejvhodnější.

Když budete mít štěstí a budete se řídit radami zkušených chovatelů, naleznete v želvě suchozemské opravdového společníka na celý život. Ještě, než vyrazíte s přepravkou do zverimexu ve vašem okolí, měli byste si nejprve dobře rozmyslet, který druh želvy je vám bližší a pro vás zároveň chovatelsky schůdnější.

Vodní nebo suchozemskou?

Na výběr máte ze dvou základních druhů – želvu vodní a želvu suchozemskou. V obou případech platí, že chov tohoto zvíře znamená běh na dlouhou trať. Želvy vás totiž mohou přežít a v nadsázce se dokonce stát i součástí vaší závěti. V domácím chovu se tito oblíbení mazlíčci dožívají až úctyhodné osmdesátky!

Ideální druh pro začátečníky: nenáročná želva zelenavá

Asi nejvděčnějším a nejrozšířenějším druhem suchozemské želvy, chované v domácích podmínkách, je želva zelenavá (Testudo hermanni). Jde o ideální druh želvy pro začátečníky, protože je nenáročná, není náchylná k nemocem a rozhodně patří i mezi cenově dostupnější. Pořídíte ji totiž už za cenu kolem dvou tisíc korun. Další výhodou je její velikost v dospělosti – dorůstá pouze do délky okolo pětadvaceti centimetrů a váží od jednoho do dvou a půl kilogramu. Hodí se tak skvěle i do malého bytu. Pamatujte ale na fakt, že velikost každého jedince je individuální a že záleží na celé řadě okolností. Ovlivnit ji může nejen strava a chovné podmínky, ale také genetická výbava. Želva zelenavá má klenutý krunýř a typické žluto-hnědě zbarvení, může být ale i černá.

Další druhy chované s úspěchem v zajetí

  • želva stepní (Testudo horsfieldi) – délka až 23 cm
  • želva žlutohnědá (Testudo graeca) – délka až 25 cm
  • želva vroubená (Testudo marginata) – délka až 33 cm
  • želva uhlířská (Geochelone carbonaria) – délka až 50 cm
  • želva pardálí (Geochelone pardalis) – délka až 70 cm
  • želva ostruhatá (Geochelone sulchata) – délka až 80 cm

Želvy nepřekrmujte a nevyhřívejte dlouhodobě jejich životní prostor

Pokud se chcete z vaší želvy těšit co nejdéle, dejte na rady zkušených chovatelů. Rozhodně nekrmte želvu potravinami, které jí nedělají dobře. Meloun, okurky nebo tvaroh nejsou pro tento druh býložravce zrovna tím pravým ořechovým. Rovněž nezahřívejte dlouhodobě prostor, v němž želva žije. Nepoužívejte k chovu piliny, kukuřičnou drť ani hobliny.
Želva nesmí být v průvanu. Dejte pozor, aby se nemotala často kolem dveří. Neumisťujte terárium na okno nebo tam, kde by se želva ocitla na přímém slunci. Nepřehřívejte dlouhodobě chovné prostory. Nenuťte želvu do něčeho, co jí nevyhovuje. Nenatírejte jí například krunýř olejíčky či mastičkami. Nepoužívejte topný kámen, ani nepodávejte uměle kapky AD3. K nejdůležitějším zásadám také patří nechovat tento druh želv v naprostém suchu, ačkoli by se podle druhového názvu mohlo zdát, že právě to želvám suchozemským svědčí.
Autorka: Hana Raiskubová

Čtěte také:

Než se pustíme do chovu hadů: Co jsou pověry a mýty a co ne?

Želva nádherná: Chovatelský hit i postrach českých řek a rybníků

Chovatelské šlágry: Strašilky, bizarní živé větvičky