Psí plemena, která asi neznáte: Komondor za vás položí i život

Vypadají jako obří mopy, do očí jim pro jejich dredy nevidíte, vzbuzují dojem dobráckých a mírumilovných zvířat. Ale nenechte se mýlit. Tihle „pankáči“ patří mezi velmi ostré psy a komondoři vás budou chránit před útočníky i za cenu vlastního života! Tato vlastnost se jim stala málem osudnou. Za 2. světové války bránili komondoři ve své […]

Vypadají jako obří mopy, do očí jim pro jejich dredy nevidíte, vzbuzují dojem dobráckých a mírumilovných zvířat. Ale nenechte se mýlit. Tihle „pankáči“ patří mezi velmi ostré psy a komondoři vás budou chránit před útočníky i za cenu vlastního života!

Tato vlastnost se jim stala málem osudnou. Za 2. světové války bránili komondoři ve své maďarské domovině stáda a domy tak zarputile, že je nacisté museli nejdřív zastřelit, aby se dostali k majetku jejich pánů. Z více než 20 000 psů tohoto plemene jich tak po válce zůstalo pouhých 130…

Do Evropy přišli s pastevci od Žluté řeky

O komondorech se už roku 1673 zmiňoval J.A. Komenský, který popisoval jejich neobyčejné vlastnosti. Ale jejich původ je daleko starší. Některé prameny uvádějí, že tito výjimeční psi přišli do Evropy už před více než tisíci lety s s pasteveckým kmenem Kománů, který prchal od Žluté řeky před nájezdy Mongolů. Usadili se nakonec v maďarských puzstách. O jménu vedou jazykovědci spory. Nejpravděpodobnější verzí je spojení koman-dor, tedy pes Kománů. Ale může to být i tak, že Maďaři na něj volali komor kedvü – tedy ten s mrzutou náladou…

https://youtu.be/6HsNwqnDmk8

Kojily ho ovce, ale beránek to není!

Dávní pastevci potřebovali v dobách, kdy byli v podkarpatské kotlině přemnožení vlci a medvědi, dokonalé strážce svých stád. Dnešní podoba i vlastnosti komondorů jsou tedy výsledkem nikoliv křížení a šlechtění, ale tvrdé, nemilosrdné selekce.

Komondor se dědil z otce na syna. Štěně bylo krátce po narození odebráno matce a začala ho kojit ovce. Vtisklo si její pach místo feny a pes tak měl blíže k ovcím, než ke psům. Svou „smečku“ potom bránil instinktivně proti predátorům.

Vlastnosti jim dal nemilosrdný výběr

 „Pastevci i mezi takto vychovanými psy ale dělali další selekci. Nevhodné psy, kteří měli například příliš rozvinutý lovecký pud a ovce proto honili, buď nepřipustili k další reprodukci nebo je prostě zabili. Další selekci zajistila sama příroda. V tehdy tvrdých podmínkách přežili bez jakéhokoli ošetření jen ti nejsilnější a nejživotaschopnější jedinci,“   říká Karin Mikolášová z Havířova. Spolu s manželem mají v Havířově jednu z mála chovných stanic komondorů v Česku.

Proč dredy? Ani medvěd si nevěděl rady

Komondor se od jiných plemen liší i tím, že s věkem mění svůj vzhled. Po narození je to krásná chlupatá koule, ale už v 7 až 9 měsících mu srst začne plstnatět a vytvářet charakteristické dredy.
Ty nejsou samoúčelné. Pokud stádo napadl vlk nebo medvěd, komondor měl při jeho obraně velkou výhodu. Predátor se mu přes dlouhé plstnaté provázky nedokázal dostat na hrdlo, v tlamě zůstal jen chuchvalec chlupů. Tyto dredy ale také umožňovaly psovi přežít v drsných klimatických podmínkách maďarských puzst.

 V bytě komondora zahubíte

Přesto, že se nakonec toto maďarské národní plemeno podařilo po válce nadšencům za přispění vlády zachránit, patří komondoři stále mezi hodně vzácné psy. Jejichž počet je ve světě velmi malý a bez zájmu příznivců mu hrozí vyhynutí.

Pokud byste uvažovali o tom, že si ho pořídíte, musíte vzít v úvahu, že to není společenské plemeno, které by bylo ochotné hrát roli pokojového mazlíčka. Do jeho chovu se může pustit jen zkušený chovatel, který pochopí jeho povahu. Komondor je introvert, po staletí vedený k tomu, aby se uměl rozhodovat samostatně a s vlky i medvědy si poradit ve dne v noci. Miluje svobodu a musí mít dostatečně velké území, které bude hlídat.

V genech má také další vlastnost: Absolutní fixaci na jednoho jediného pána. Jen toho bezvýhradně respektuje a je mu mimořádně věrný. K cizím lidem je už od štěněte ostře odmítavý. Pro svou nedůvěřivost vyžaduje správnou socializaci hned od počátku a důslednou výchovu zkušených rukou.

Foto a spolupráce: Karin Mikolášová, chovná stanice Komondor Király Puzsta

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *