Co možná nevíte o své kočce: Přede nejen blahem, ale také si léčí kosti

Když se vám vaše kočka uvelebí na klíně a začne spokojeně příst, jste najednou mnohem klidnější. Se vší pravděpodobností netušíte, že to tak má být. Kočičí předení totiž nepůsobí jen na ni, ale i na vás. Díky frekvencím, na kterých ho „provozuje“… Různé druhy předení a vrnění používají téměř všechny kočkovité šelmy. Využívají ho především […]

Když se vám vaše kočka uvelebí na klíně a začne spokojeně příst, jste najednou mnohem klidnější. Se vší pravděpodobností netušíte, že to tak má být. Kočičí předení totiž nepůsobí jen na ni, ale i na vás. Díky frekvencím, na kterých ho „provozuje“…

Různé druhy předení a vrnění používají téměř všechny kočkovité šelmy. Využívají ho především ke komunikaci s mláďaty. Ta dávají matce najevo, že je všechno v pořádku, jsou nakrmené a v bezpečí. Samice je naopak ujišťuje o své přítomnosti a ochraně.
Domestikované kočky se snaží komunikovat i s vámi. Říkají vám, že jsou spokojené a vyjadřují radost, když je hladíte, nebo krmíte.

Předou i v nezvyklých situacích

Toto všeobecné mínění o kočičím předení poněkud nabourává skutečnost, že tak činí i v pro ně nepříjemných situacích. Ať už je to stresující návštěva u zvěrolékaře nebo doba, kdy se léčí z vážných zranění. Tato záhada vedla výzkumníky k serióznímu bádání, proč, jak a kdy kočky předou. Jejich závěry jsou překvapivé.

Budou si do kosmu brát astronauti kočky?

Kočka přede tak, že střídavě stahuje hrtanové a brániční svaly, a to jak při nádechu, tak při výdechu. Zvuky, které takto vydává, se pohybují ve frekvencích od 25 do 150 Hertzů. Opakovaným výzkumem bylo potvrzeno, že právě tyto frekvence napomáhají zvyšovat pevnost kostí a urychlují hojení ran.
Právě ztráta pevnosti kostí a atrofie svalů je přitom největším problémem astronautů při dlouhodobých pobytech ve vesmíru. Ve stavu beztíže není totiž jejich kosterní a svalový aparát prakticky namáhán, jak se tomu děje třeba při chůzi nebo jen stání přemáháním gravitace.
Kočky, které jsou na tom podobně, protože více než 70 % života prospí, si tak díky dlouhému evolučnímu vývoji svým předením vlastně pomáhají samy. Pro astronauty jsou tak vzorem a je možné, že si je budou brát s sebou třeba při cestách na Mars. Vlnění, které tyto šelmičky vyzařují, totiž působí stejně i na člověka.

1 názor na “Co možná nevíte o své kočce: Přede nejen blahem, ale také si léčí kosti”

  1. Pingback: Historická plemena koček: Egyptskou mau uctívali už před 3000 let faraoni - Mazličkoviny

Diskuse uzavřena.